All staff

Sorry the person you were looking for does not exist in our database - please search again using this page, or return to the previous page

College Executive
Professor Ken Evans Pro-Vice Chancellor
Professor Aleksandar Pavic Associate Dean for Research and Knowledge Transfer
Professor Pete Vukusic Associate Dean for Education
Cathy Durston College Registrar
Professor Mark P. Baldwin Head of Mathematics and Computer Science
Professor Nick Stone Head of Physics and Astronomy
Professor Kip Jeffrey Head of Camborne School of Mines
Professor Slobodan Djordjevic Associate Dean for International and Development
NameRole
Mohammed A Y Abdallah Postgraduate (Part time)
Masitah Abu-Kassim Postgraduate
Huthaifa Abuhammad Postgraduate
Dr Mohammad Abusara Senior Lecturer in Renewable Energy
Rosalyn Ackland Quality Assurance Manager
Dr David Acreman Senior Research Fellow
Rebecca Adams Senior Impact and Partnership Development Manager
Jane Adams Finance Assistant
Dr Elizabeth Adey Research Fellow
Dr Sangaralingam Ahilan Research Fellow
Sue Aird Student and Education Support, Senior Assistant
Atta Ajayebi Postgraduate
Dr Ozgur Akman Senior Lecturer
Mohammad Akrami Lecturer in Mechanical Engineering
Safaa Al Ali Postgraduate
Rashid Al Badwawi Postgraduate
Atheer F. Al-Anbaki Postgraduate
Dr Mustafa (Fass) Al-Ani Research Fellow
Amenah Al-Dayyeni Postgraduate
Ammar Al-Shahrablee Postgraduate
Azzam Aladool Postgraduate
Faisal Alamri Postgraduate
Mai Aldhaheri Postgraduate
Abdullah Aldurayhim Postgraduate
Sami Alenezi Postgraduate
Dr Arseny (Senya) Alexeev Research Fellow
Bandar Alfaifi Postgraduate
Giorgio Alfarano Postgraduate
Saleh Alghamdi Postgraduate
Iman Alharsha Postgraduate
Ahmad Ali Postgraduate
Hassan Alkhayuon Postgraduate
Nadia Alkhouli Postgraduate
Adrian Allen Postgraduate
Sam Allen Postgraduate
Steven Allsop Postgraduate IDCORE
Saad Almuaddi Postgraduate
Abdulaziz Almutairi Postgraduate
Hameed Alrashidi Postgraduate
Reem Alsaigh Postgraduate
Hamza Alsalla Postgraduate
Ousha Alshamsi Postgraduate
Amjad Alsuwaylimi Postgraduate
Marcos Fernandez Alvarez GBP Technical Research Assistant
Dr Halim Alwi Lecturer
Dr Khulood Alyahya Research Fellow
Dr Louis Amard Postdoctoral Research Fellow
Ryan Ames Research Fellow
Dr Iddo Amit Associate Research Fellow
Dr Alessandro Anav Marie Curie ITN Experienced Research Fellow
Enrico Anderlini Postgraduate IDCORE
Dr Janet Anders Senior Lecturer
Dr Jens Andersen Senior Lecturer, Programme Director for Undergraduate Geology
Dr Matt Anderson Research Fellow
Dr Julio Andrade Lecturer in Pure Mathematics
Raffaello Antonutti Postgraduate - IDCORE
Narsireddy Anugu Associate Research Fellow
Vincent (Wai Kei) Ao Graduate Research Assistant
Dr Peter Armitage Electronics Technician / lab manager
Kopal Arora Postgraduate
Rudy Arthur Postgraduate
Benjamin Ash Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Biniam Ashagre Postgraduate
Josie Ashe PhD researcher (WISE CDT)
Dr Ian Ashton Lecturer in Offshore Technology
Professor Peter Ashwin Professor
Dr Yat-Yin Au Research Fellow
Dr Blanca Ayarzaguena Research Fellow
Fiona Ayre Student Recruitment and Events Officer
Adam Azenic Postgraduate
Dr Mustafa Aziz Senior Lecturer
Tobias Bachmann Postgraduate
Dr Hasan Baig Research Fellow
Adrian Bailey Assistant College Manager - Research
Dr Ian Bailey Lecturer in Geology, CSM Deputy Director of Education
Dr Matthew Baker Associate Lecturer
Dr Kate Baker Research Fellow
Ruth Baker HR Advisor
Harun Baldemir Postgraduate
Professor Mark P. Baldwin Professor & Head of Mathematics and Computer Science
Dr Anna Baldycheva Assistant Professor- Lecturer in 2D Optoelectronic Materials
Dr Judith Bannerman Technical Services Manager EMPS
Ke Bao Postgraduate
Milo Baraclough Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Professor Isabelle Baraffe Head of Astrophysics, Professor of Astronomy
Dr Robert Barham Lecturer in Mathematics (Education and Scholarship)
Professor Bill Barnes Professor of Photonics
Matthew Barnes Postgraduate
James Barnet Postgraduate
Professor Hugh Barr Honorary Visiting Professor
Lauren Barr Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Lynda Barrell Student Services Acting Team Leader
James Bassitt Vibration Engineering Section Experimental Officer
Professor Matthew Bate Professor of Theoretical Astrophysics
Dr Anna Bawden Research Development Manager (Cornwall)
Joseph Beadle Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Dr James Beard Associate Research Fellow
Dr Bob Beare Senior Lecturer
Charlotte Beasley Postgraduate
Dr Robin Beaumont Research Staff
Christopher Beckerleg Postgraduate
Mike Bedford Senior Research Fellow
Calum Beeson Senior Geology Technician
Dr Kourosh Behzadian Honorary Research Fellow
Dr James Bell Research Fellow
Liz Bell Senior Finance Officer
Professor Mike Belmont Professor in Marine Dynamics
Dr Abdelmalek Benattayallah Senior Experimental Officer
Thomas Bending Postgraduate
Luiza Benedetti Postgraduate
Dr Jonathan Bennett Honorary Research Fellow
Professor Mitchell Berger Professor
Dr Silvia Berretta Research Fellow
Matt Berry Postgraduate
Dr Jacopo Bertolotti Senior Lecturer (Education and Research)
Benjamin Beylard
Burhan Bezekci Postgraduate
Dr Josef Bicik Honorary University Fellow
Dr Christian Bick Marie Curie Intra-European Fellowship (Research Fellow)
Professor Vadim N Biktashev Professor
Ali Abdulqader Bilal Postgraduate
Joe Billingsley Postgraduate
Chris Binnie Honorary Visiting Professor
Catherine Bissett Senior College Services Administrator (EMPS Penryn)
Sam Blackburn MAGIC Administrator
Dr Russell Blackport Research Fellow
Luke Blades Postgraduate
Keziah Blake-Mizen Postgraduate
Jill Bleiker Honorary University Fellow
Sarah Blumenthal Postgraduate
Robin Blundy Computing Development Officer
Justus Bohn Postgraduate
Dr Monika Bokori-Brown Research Fellow
Kevin Bolton
Helen Booker Physics Subject Lead
Janet Bostick Finance Manager
Amanda Bould Education Team Administrator
Chris Boulton Research Fellow
Dr Ian Boutle Honorary University Fellow
Pascaline Bouzy Postgraduate
Martyn Brake Senior Experimental Officer
Rachel Bransgrove Early Career Researcher
Molly Bridge Student Recruitment Officer
Zoe Bright Postgraduate
Professor Steve Brooks Honorary Professor
Sarah Brooks Strategic Partnerships Assistant (TSB)
Jordanna Broom Apprentice Mechanical/Manufacturing
Dr Sam Broom-Fendley Research Fellow
Professor Matthew Browning Associate Professor
Professor James Brownjohn Professor of Structural Dynamics
Dr Chris Brunt Lecturer in Astrophysics
Dr Christopher Bryan Senior Lecturer
Kimberly Bryan Postgraduate
Dr Matthew Bryan Research Fellow
Nick Bukin Postgraduate
Sarah Bunney Postgraduate
Erick Burgos Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Tracy Burns Programme Support Manager
Dr Paul Burns Research Fellow
Professor David Butler FREng Professor of Water Engineering
Professor Nigel Byott Associate Professor of Pure Mathematics
Dr Mark Callaway Lecturer in Mathematical Science
Miguel Camacho Aguilar Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Silvia Candia Postgraduate
Tristan Cann Postgraduate
Claire Canning Postgraduate IDCORE
Peter Cantin Honorary University Fellow
Santiago García-Cuevas Carrillo Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Aarynn Carter Postgraduate
Dr Jennifer Catto Lecturer (E&R)
Lizzie Caughey GED Business Partner
Ricardo Celestino Postgraduate
Professor Gilles Chabrier Professor of Astronomy
Dr Sarah Chadburn Associate Research Fellow
Dr Robert Challen Postgraduate
Professor Peter Challenor Professor
Sam Chalmers Bio/Nat Sci Subject Lead
Dr Adrian Champion Postdoctoral Research Fellow
Dr Hong Chang Imaging Suite Manager / Experimental Officer
Aisawan Chankarn Postgraduate
Dr Robin Chapman Senior Lecturer
Dr Albert (Shiuan-Hung) Chen Senior Research Fellow
Dr Lejun Chen Research Fellow
Yu Chen Postgraduate
Dr Binling Chen Postdoctoral Research Fellow
Dr Junning Chen Lecturer (E&R)
Xiangle Cheng Postgraduate
Liza Cheshire Research Administrator CMBA and EPSRC
Chinnawat Chetcharungkit Postgraduate
Dr Zheng Jun Chew Research Fellow
Dr Jacqueline Christmas Lecturer in Computer Science
Robin Churchill Postgraduate
Deniz Cizmeci Postgraduate
Simon Clark Postgraduate
Louise Clark Postgraduate
Emma Clarke Project Manager
Robert Clayton Postgraduate IDCORE
Richard Clement Honorary
Thomas Clemo Postgraduate
James Clewett Lecturer (Education and Scholarship)
Alexander Clowsley Postgraduate
Fiona Clulee Administrative Assistant
Douglas Coates Postgraduate
Dr Rosie Cobley Honorary University Fellow
Richard Cochrane Director of Education and Senior Lecturer
Professor John Coggan Associate Professor in Geotechnical Engineering
Nick Cole Workshop Technician
Bethany Colgan Associate Research Fellow
Thomas Collier Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Professor Mat Collins Joint Met Office Chair in Climate Change
David Colridge Physics - Teaching Laboratories (Technical) and Buildings Facilities Lead
Antonella Colucci Postgraduate
Dr Greg Colyer Research Fellow
Dr Peter Connor Senior Lecturer in Renewable Energy Policy
Dr Thomas Constant Research Fellow
Dr Thomas Constantino Associate Research Fellow
Dr Carlos Contreras Postdoctoral Research Fellow
Andrew Cook
Dr Barrie Cooper Co-Director of Education (Mathematics & Computer Science) and Senior Lecturer
Dr Alex Corbett Lecturer in Fluorescence Microscopy (E&R)
Dr Jenna Corcoran Research Fellow
Lucy Corley Web Officer
Dr Fabrizio Costa Lecturer in Data Analytics
Dr Michael Cotterell Associate Research Fellow
Sophie Cowie Research Fellow
Dr Andrew Cowley Research Computing Development Officer
Professor Peter Cox Professor - Climate System Dynamics
Professor Monica Craciun Professor in Nanoscience and Nanotechnology
Dr Enrico Creaco Honorary Senior Research Fellow
Dr Jennifer Creaser Research Fellow
Jonathan Cresswell Head of Apprenticeships
Jonathan Critchley Impact and Partnerships Development Officer
George Crossley Postgraduate IDCORE
Jennifer Crotty Education Hub Manager (Harrison)
Dr Laura Currie Associate Research Fellow
Dr Maciej Dabrowski Postdoctoral Research Fellow
Prarthana Vadegadde Dakappa Research Fellow
Steven Daniels Research Fellow
Dr Leon Danon Senior Lecturer in Data Analytics
Dr Saptarshi Das Lecturer in Mathematics
Dr Bertram Daum Research Fellow
Julia Dautova Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Graham Davey Postgraduate
Professor Tom Davies Emeritus Professor
Richard Davies Research Fellow
Carl S. Davies Postgraduate Researcher
Nicholas Davies Postgraduate
Dr Claire Davies Associate Research Fellow
Francis Davies Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Catherine Davies Executive Assistant
Dr Taraka Davies-Barnard Postdoctoral Research Fellow
Dr Laura Dawkins Postdoctoral Research Associate
Siân Dawkins Administrator (PGR Support Cornwall)
Joseph Day Postgraduate
George De Ath Postgraduate
Julia De Pineda Gutiérrez Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Dr Adolfo De Sanctis Research Fellow
Leo de Sousa-Webb Training Manager
Eimear Deady Postgraduate
Leon Debell Postgraduate
Florian Debras Postgraduate
Dr Quentin Dehaine PostDoctoral Research Associate
Laicong Deng Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Dr Hai-Yao Deng Associate Research Fellow
Lauren Denton Postgraduate
Dr David Dew Honorary University Fellow
Dr Valentina Di Proietto Lecturer in Pure Mathematics
Dr Penda Diallo Lecturer (E&R)
Mahdieh Dibaj Postgraduate
Marcos Diez García Postgraduate
Caroline Digby Honorary University Fellow
Dimitar Dimov PhD Student
Rosie Dixon Administrative Officer
Professor Slobodan Djordjevic Professor of Hydraulic Engineering
Dr Clare Dobbs Lecturer in Astrophysics
Dr Tim Dodwell Senior Lecturer in Engineering Mathematics
Dr Kevin Doherty Research Fellow
Dr Simon Dominy Honorary Associate Professor
Siyi Dong Postgraduate
Tom Douglas Associate Research Fellow
Dr Emma Dowman Honorary Research Fellow
Professor Christina Doyle Honorary Professor
Sabrina Draude
Samuel Draycott Postgraduate - IDCORE
Benjamin Drummond Postgraduate
Dr Lucia Duarte Associate Research Fellow
Dr Alexander Dudgeon Research Fellow
Dr Andrew P Duncan Associate Research Fellow
Christopher Durrant Postgraduate
Cathy Durston College Registrar
Rosie Eade Postgraduate
Dr Matt Eames Senior Lecturer
Sneha Eashwer-Singhraj Postgraduate
Dr Mohsen Ebrahimi Associate Research Fellow | Physical Modeller
Dr Theo Economou Lecturer in Statistical Science (E&R)
Russell Edge Research Technician
Ryan Stuart Edginton PhD Candidate (Biomedical Physics)
Professor Christopher Edwards Professor in Control Engineering
Dr George Efstathiou Associate Research Fellow
Dr Holly Elliott Research Fellow
Hamdy Elsayed Postgraduate
Samuel Erland Postdoctoral Research Associate
Professor Ken Evans Dean of College
Dr Tom Evans Research Fellow
Huw Evans Lecturer in Computer Science
Dr Barry Evans Research Fellow
Ben Evans
Joshua Everett IT Technician
Professor Richard Everson Professor of Machine Learning
Leah Barker Ewart Postgraduate IDCORE
Dr Matthew Eyre Lecturer in Mining Engineering Intelligent Mining
Dr Veronika Eyring Honorary Visiting Professor
Joaquin Faneca Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Professor Raziyeh Farmani Associate Professor
Andrew Farquhar Planning Officer
Karen Faulkner Postgraduate
Jessica Fawell Degree Apprenticeship Administrator
Dr Adam Feldman Senior Lecturer (Education & Scholarship)
Lamees Felemban Postgraduate
William Ferguson Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Henry Fernández Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Dr Angus Ferraro Associate Research Fellow
Lauric Ferrat Postgraduate
Dr Samantha Ferrett Associate Research Fellow
Lee Ferris Student Services (TSB)
Dr Christopher Ferro Senior Lecturer in Statistics
Professor Jonathan Fieldsend Associate Professor
Dana Finch Project Manager
Dr Ewan Finlayson Research Fellow
Adam Finley Postgraduate
Oscar Fitch-Roy Post doctoral Research Fellow
Dr Robert Fitzpatrick Lecturer in Minerals Processing
Stephanie Fletcher Workload Planning Administrator
Dr Viviana Fonti Research Fellow
Debbie Ford Administrative Officer
Chris Forrest Computing Development Officer
Professor Patrick Foster Associate Prof in Mine Safety, Director Education
Dr Claire Foullon Senior Lecturer
Dr Mirko Francioni Lecturer (Education and Research) in Mining Engineering
Dr Diane Fraser Scientific Programmer
Professor Pierre Friedlingstein Chair, Mathematical Modelling of Climate Systems
Kevin Fripp Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Peter Frost Postgraduate
Ciaran Frost Postgraduate IDCORE
Professor Guangtao Fu Associate Professor
Leanne Fullwood Postgraduate
Cameron Gallagher Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Dr Antony Galton Reader
Dr Benjamin Gardner Research Fellow
Nina Garratley Widening Participation and Student Experience Coordinator
Nick Gaunt Postgraduate
Dr Ruth Geen Research Fellow
Chris Geen Info Point Staff
Emanuele Gemo Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Professor Oana Ghita Professor in Materials and Manufacturing and Deputy Director of Exeter Advanced Technologies (X-AT)
Dr Adrian Ghita Associate Research Fellow
Dr Yousef Ghorbani Research Fellow
Dr Aritra Ghosh Associate Research Fellow
Sarmishtha Ghosh
Dr Michael Gibson Flood Risk Software Developer and Modeller (KTP As
Dr David Gibson Senior Research Fellow
Finley Gibson Postgraduate
Dr Fabrice Gielen Research Fellow
Professor Andrew Gilbert Professor
Professor Orazio Giustolisi Honorary University Fellow
Professor Hylke J Glass Rio Tinto Professor of Mining and Minerals Engineering
Dr Thomas Goffrey Research Fellow
Dr Zoltan J Gombos Postdoctoral Research Fellow
Dolores Gonzalez
Dr Marc Goodfellow Senior Lecturer
Dr Tessa Gordelier Research Fellow
Jayesh Goyal Postgraduate
Thomas Graham Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Anthony Granville Postgraduate
Anthony Gray Postgraduate - IDCORE
Dr Ellen Green Unit of Activity Manager Biophysics
Dr Stephen Green Senior Lecturer (Education and Scholarship)
Harry Green Postgraduate
Jess Greenaway Alumni Engagement Officer
Dave Gregory Engineering Workshop Manager
Oli Gregory Postgraduate
Matthew Griffey Postgraduate
Daniel Joe Griffin Postgraduate
Dr Joseph Grima Honorary Professor
Professor Roger Grimshaw Honorary Visiting Professor
Shenan Grossberg Postgraduate
Shenan Grossberg Postdoctoral Research Fellow
Professor Jamie Grunlan Honorary Visiting Professor
Dr Chris Guiver Honorary Research Fellow
Marco Sepulveda Gutierriez Postgraduate IDCORE
Layal Hakim Lecturer
Dr Peter Halswell Project Engineer
Aveen Hameed Associate Research Fellow
Joshua Hamilton Postgraduate (Metamaterials CDT 2015)
Luma Al Harbawee Postgraduate
Jon Hardwick Associate Research Fellow - Postgraduate
Julie (Jules) Hargreaves HR Advisor
Dr Timothy Harper Honorary University Fellow
Dr Anna Harper EPSRC LWEC Research Fellow, Proleptic Lecturer in Climate Science
Professor Tim Harries Associate Professor in Astronomy, Dir of Research
Meg Harris Team Lead
Carl Harrison Postgraduate
Tim Harrison Postgraduate
Magnus Harrold Postgraduate - IDCORE
Esme Hart Infrastructure and Projects Officer
Sohaib Talal Hasan Postgraduate
Simbidzayi Hatchard
Dr Jennifer Hatchell Senior Lecturer in Astrophysics
David Haverson Postgraduate - IDCORE
Dr Matt Hawcroft Research Fellow
Gareth Hawkes Postgraduate
Dr Hasan Hayat Associate Research Fellow
Jade Hayes Research Support Officer
Professor Jim Haywood Professor of Atmospheric Science
Naihui He Lecturer
Sen He Postgraduate
Miguel Headley Postgraduate
Mark Heath Experimental Officer
Patrick Hegarty Senior Technician
Professor Euan Hendry Associate Professor
Lilo Henke Postgraduate (Geography)
Gwyn Hennesey
Sarah Henson Education Support Team Leader
Dr Steven Hepplestone Lecturer (E&R)
Rosamund Herapath Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Dr Jacqueline Herbert Teaching Assistant
Michael Hermes Early Stage Researcher
Professor Richard Herrington Honorary Visiting Professor
Professor Stephen Hesselbo CSM Director of Research and Professor of Geology
Natalie Hewitt Senior Inclusivity Advisor
Daniel Hewson Postgraduate
Professor Alastair P Hibbins Professor in Metamaterial Physics
Professor Robert J Hicken Professor of Condensed Matter Physics
Dr James Hickey Lecturer in Geophysics
Dr Katharina Hickey Project Administrator
Oliver Higbee Postgraduate
Dr Andrew Hillier Proleptic Senior Lecturer
Matthew Hilling Computing Development Officer
Jane Hindle Quality Assurance Administrator
Dr Sasha Hinkley Senior Lecturer
Dr Justin Hinshelwood Senior Lecturer (Education and Scholarship)
Dr Robert Hodgson Honorary University Fellow
Ben Hogan Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Alice Holden Info Point Staff
Thomas Holding Postgraduate
Dr Mark Holland Senior Lecturer
Zoe Holman Strategic Partnerships Assistant (TSB)
Dr Timothy Holsgrove Lecturer
Edward Hone Postgraduate
Dr Ian Hooper Senior Research Fellow
Samuel Hornett Doctoral Prize Fellowship in Physics
Dr David Horsell Senior Lecturer
Dr Simon Horsley Research Fellow
Jamie Horsley Assistant College Manager - Cornwall
Sandra Howsley Project Administrator
Professor Gino Hrkac Personal Chair in Applied theoretical and computational Solid-State Physics
Dr Jia Hu Lecturer in Computer Science
Chengqiang Huang Postgraduate
Zheng Huang Postgraduate
Max Hubbard
Dr Emma Hudson Associate Research Fellow
Alexander Hudson Postgraduate
Sam Hughes Lecturer in Surveying and Geology / Part-Time Postgraduate Research Student
Dr Kev Hughes Lecturer in Renewable Energy
Dr Hannah Hughes Lecturer in Exploration and Mining Geology
George Humby Postgraduate
Farhad Huseynov Visitor
Mian Zahid Hussain Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Wa'El Hussien Postgraduate
Lizzie Hustwayte Hub Manager
Dr Eric Hébrard Lecturer in Astrophysics
Ahamed Fayeez B Tuani Ibrahim Postgraduate
Salmatta Abiodun Ibrahim
Nor Hanifawati Inai Postgraduate
Fiona Incoll PGR Admin Assistant
Will Ingram PhD Student
Professor John Inkson Emeritus Professor of Theoretical Physics
Arshan Iqbal Postgraduate
Lewis Ireland Postgraduate
Gabor Isai Postgraduate
Carina Ivascu Postgraduate
Dr Elizabeth James Technical Services BP
Dr Omar Jamil Honorary University Fellow
Bernardas Jankauskas Postgraduate
Professor Akbar Javadi Professor of Geotechnical Engineering
Professor Kip Jeffrey Head of Camborne School of Mines and First Quantum
Hannah Jenkins Laboratory Assistant
Helena Mala Jetmarova Associate Research Fellow
Charlie Jeynes Research Fellow
Jose Alfonso Jimenez Capilla Postgraduate
Professor Lars Johanning Professor of Ocean Technology
Matthew Johns Associate Research Fellow
Dr Diane Johnson Postdoctoral Research Fellow
Dr Henri Johnston Senior Lecturer
Professor Ian Jolliffe Honorary Visiting Professor
Professor Robert Jones Emeritus Professor
Gareth Jones Postgraduate
Michael Jones Postgraduate
Dr Anthony Jones Associate Research Fellow
Dean Jones Stores Technician (Temp Staff)
Dr Leandro Junges Research Fellow
Dr Tim Jupp Senior Lecturer
Mark Kaczmarek Technician
Dr Recep Kahraman Research Fellow
Dr Jules Kajtar Research Fellow
Konstantinos Kakoudakis Postgraduate
Dr Dmitry Kangin Research Fellow
Professor Zoran Kapelan Professor
Dr Ozkan Karabacak Postdoctoral Research Fellow
Ampea Karikari-Boateng Postgraduate - IDCORE
Dr Daniel Kattnig Senior Lecturer (E&R)
Dr Iva Kavcic Associate Research Fellow
Dora Kavecsanszki Postgraduate
Suzanne Kay Research Technician
John Kealy Postgraduate
Dr Paul Keatley Research Fellow
Professor Edward Keedwell Associate Professor
Francesca Keenan Student Experience & Employability Officer
Dr Michael Kelleher Associate Research Fellow
Siobhan Kelley Lab Technician
Dr Mark Kelson Senior Lecturer (E&R)
Dr Sev Kender Lecturer in Palaeontology
Dr Gareth Kennedy Honorary Senior Lecturer
Carmel Kent
Faryal Khalid Postgraduate
Dr Sourav Khanna Research Fellow
Ahmed Khattab Postgraduate
Mehdi Khoury Research Fellow
Rungployphan Kieokaew Postgraduate
Louise Kimpton Postgraduate
Christopher King Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Catharine King Quality Assurance Assistant
Ian Kirby Postgraduate
Dr Stephen Kitson Visiting Professor
Morag Kitt Deputy Quality Assurance Manager
Dr Jacques Kluska Associate Research Fellow
Dr Dali Kong Research Fellow
Dr Ki Young Koo Lecturer
Varun Kothamachu Postgraduate
Professor Stefan Kraus Associate Professor in Astrophysics
Dr Alexander Kreplin Associate Research Fellow
Dr Prakash Kripakaran Senior Lecturer
Professor Volodymyr Kruglyak Associate Professor of Physics
Professor Wojtek Krzanowski Emeritus Professor
Dr Yang Kuang Postdoctoral Research Fellow
Bram Kuijper Research Fellow
Dr Pramod Kumar Research Fellow
Jalil Kwad Postgraduate
Dr Frank Kwasniok Senior Lecturer
Vicky Kyrimi Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Joanna L'Heureux Postgraduate
Petroula Laiou Postdoctoral Research Associate
Derek Lambert Electronics Laboratory Technician
Dr F Hugo Lambert Senior Lecturer
Chloe Lambert Deputy Student Recruitment Manager
Professor Andreas Langer Professor
Dr Daniel Lash Senior Research Fellow
Dr James Lau Honorary Research Fellow
Dr Ronny Lauerwald Research Fellow
Angus Laurenson Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Dr Chris Lawrence Visiting Professor
Dr Bob-Dan Lechner Postdoctoral Research Fellow
Deborah Lee Centre for Doctoral Training Administrator
Jessica Lee HR Advisor
Karen Lenton Executive Assistant
Dr Anna Elzbieta Lewandowska Research Fellow
Benjamin Lewis Postgraduate
Julie Lewis-Thompson Temporary Staff
Dr Heather Lewtas Honorary Senior Lecturer
Qiang Li Postdoctoral Research Fellow
Dr Xiaohong Li Senior Lecturer in Energy Storage
Qiang Li Postgraduate
Dr Ke Li Lecturer in Data Analytics
Congping Lin Research Fellow
Dr Ruisheng Lin Research Fellow
Dr Stefan Lines Research Fellow
Dr Kate Littler Lecturer (Education and Research) in Geology
Cheng Liu Postgraduate
Dr Yang Liu Lecturer
Harry Liu
Dr Lorenzo Livi Lecturer in Data Analytics
Dr Gavin Rhys Lloyd Honorary University Fellow
Adeline Loh Postgraduate
Antonis Loizou Postgraduate
Dr Julian Londono Monsalve Lecturer in Mechanical Engineering (E&R)
Georgie Long Postgraduate
Dr Marinho Antunes Lopes Research Fellow
Dr Pablo Loren-Aguilar Lecturer in Astrophysics
Edward Loye SoS RARE Project Aministrator
Pengyuan Lu Postgraduate
Dr Liping Lu Associate Research Fellow
Zhihai Luo Postgraduate
Dr Chunbo Luo Lecturer in Computer Science
Kelyn Luther Student Experience and Employability Assistant
Dr Isaac Luxmoore Lecturer in Nanophotonics
Dr Jamie Luxmoore Research Fellow
Dr Xin Ma Lecturer in Engineering Management (E&R)
Aileen MacGregor Lecturer (Education and Scholarship)
Davood Mahdavian Postgraduate
Dr Penelope Maher Research Fellow
Nathan Mahlmeister Postgraduate
Herman Mahmoud Postgraduate
Marina Maier Postgraduate
Tina Malalanirainy PhD student
Dr Florent Malavelle Research Fellow
Professor Tapas Mallick Professor & Chair in Clean Technologies
Charlie-Ray Mann Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Dr James Manners Honorary University Fellow
Katy Manning Administrator (Vibration Engineering Section)
Fay Manning Postgraduate
Maria Manoussaka Lab Assistant
Dr Jessica Mansfield Research Fellow
Dr Gihan Marasingha Senior Lecturer (Education and Scholarship)
Dr Christopher Marcotte Research Fellow
Dr Eros Mariani Senior Lecturer
Dr Lauri Markelin Honorary Research Fellow
Debbie Marsden Research Manager
Gabriel Marsh Postgraduate - IDCORE
Jenni Marshall Senior Executive Assistant
Skye Marshall Postgraduate
Dr Maria Rosaria Marsico Senior Lecturer Structural Engineering PhD, SFHEA, SFASPIRE, RIBA Chair, Chartered Architect
Marco Marta Postgraduate
Rebecca Martin Postgraduate - IDCORE
Elizabeth Martin Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Dr Joanne Mason Senior Lecturer
Julie Mason Senior Research Administrator
Professor Sean Matt Associate Professor of Astrophysics
George Matthew Post doctoral Research Associate
Elisabeth Matthews Postgraduate
Dr Ed Maunder Honorary Fellow
Daniel Maxwell Postgraduate - Computer Science
Dr Nathan Mayne Senior Lecturer in Astrophysics
Feysal Mayow Postgraduate
Dr Dominic McCarthy Teaching Fellow
Paul McCutchion Commercial Manager - CALMARE
Thomas McDermott Postgraduate
Luke McDonald Postgraduates
Beth McGill Postgraduate
Dr Simon McGinnes Senior Lecturer
Matthew McGuigan PhD Student
Linda McIlwraith Exeter Climate Systems Research Administrator
Conor McKeever Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Dr TJ McKinley Lecturer in Mathematical Biology
Scott McKirdy Postgraduate IDCORE
James McNaughton Assistant Director - STEM
Gregor McQuade Postgraduate
Lucy McTaminey Postgraduate
Fatimah Md Radzai Postgraduate
Dr Jude Meakin Senior Lecturer
Jake Mehew Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Anna Meletiou Postgraduate
Chiara Mellucci Postgraduate
Peter Melville-Shreeve Postgraduate
Professor Fayyaz Ali Memon Associate Professor
Fanlin Meng Sanitas Fellow
Kishan Menghrajani Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Leonhard Menz Postgraduate
Dr Lewis Meyer Senior Lecturer in Mining Engineering
Gregory Meyers Postgraduate Researcher
Yang Mi Postgraduate
Wang Miao Postgraduate
Martin Middleton Postgraduate
Dr Wayne Miller Honorary University Fellow
Daniel Miller Postgraduate
Harry Miller Postgraduate
Dr Alice Mills Ogden Science Officer
Sarah Mills Senior Finance Officer
James Milton Postgraduate
Olivia Milton-Thompson Postgraduate
Professor Geyong Min Chair in High Performance Computing and Networking
(Thomas) Andrew Mitchell Research Fellow
Keith Mitchell Postgraduate (part-time)
Abdinassir Mogeh Postgraduate
Professor Julian Moger Associate Professor in Biophotonics
Haidar Mohamad Postgraduate
Dr Hossein Mohammadi Postdoctoral Research Fellow
Ahmed S. Mohammed Postgraduate
Bastien Moliere Postgraduate
Ian Moon Laboratory Technician
Dr Charlie Moon Lecturer
Dr Kathryn Moore BGS Lecturer in Critical and Green Technology Metals
Ogaday Willers Moore Early Stage Researcher
Jordan Moore Postgraduate
Robyn Moore Temporary Administrative Assistant
Dr Saeid Moradi Research Fellow
Dr Alberto Moraglio Lecturer
Kim Moreton Associate Lecturer
Dr Catherine Morfopoulos Associate Research Fellow
Joe Morgan Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Dr Mark Morley Honorary Senior Research Fellow
Sam Morrell Postgraduate
Rikke Morrish PhD student
Dr Sébastien Mouchet Honorary Research Fellow
Simon Moulds
Christopher Mowat Postgraduate
Dr David Moxey Lecturer in Mechanical Engineering (E&R)
Dr Markus Mueller Senior Lecturer
Zandy Muhammad Postgraduate
Anusha Mujumdar Postgraduate
Asmuliardi Muluk Postgraduate
Dr Fedor Mushenok Research Fellow
Giovanni Musolino
Josh Myrans Postgraduate - Water Informatics DTP
Dr Wolfram Möbius Research Fellow
Dr V. Karthik Nagareddy Research Fellow
Noushin Najjari Postgraduate
Andre (Mahdi) Nakhavali Early Stage Researcher
Mahdi Nakhavali Postgraduate
Dr Jayakrupakar Nallala Research Fellow
Atchara Namburi Postgraduate
Reza Naseri-Karim-Vand Postgraduate
Professor Geoffrey Nash Professor of Engineering Physics and Director of Natural Sciences
Ali Nassr Postgraduate
Professor Tim Naylor Norman Lockyer Professor of Astrophysics
Bassey Ndiyo Postgraduate
Kayvan Nejabati Zenouz Postgraduate
Dr Ana Neves Lecturer in Materials Engineering
William Newby Honorary Research Assistant
Delyth Nicholls College Administrative Assistant
Dr Rinat Nigmatullin Research Fellow
Eirini Nikoloudi
Dr Nikolay Nikolov Research Fellow
Matthew Nixon Postgraduate
Donald Noble Postgraduate IDCORE
Anthony Norton Director, Centre for Energy and the Environment
Niamh O'Brien Programme Support and Marketing Assistant (GBP)
Robert O'Neale Research Computing Support Officer
Toby Octon Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Dr Feodor Ogrin Senior Lecturer
Natalia Ogrina Finance Administration Assistant
Dr Oluwafunmilola Ola Research Fellow
Mohammad Ali Olyaei Visitor
Alberto Perez Ortiz Postgraduate - IDCORE
Martin Osborne Postgraduate
Dr Joe Osborne Associate Research Fellow
David Osuna Ruiz Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Dr Nathan Owen Postgraduate
Alexander Owen Postgraduate
Camilla Owens Postgraduate
Dr Prathyush P Menon Senior Lecturer
David Packman Postgraduate
Dr Christopher Page Senior Honorary Research Fellow
Dr Jolly Xavier Palackappillil Research Fellow
Andrew Palmer Computing Development Officer
Dr Derek W Palmer Honorary University Fellow
Luke Palmer Associate Research Fellow
Dr Francesca Palombo Senior Lecturer in Biomedical Spectroscopy
Pablo Martinez Pancorbo Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Peter Pang Postgraduate
Alba M Paniagua Diaz Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
George Pantolmos Postgraduate
Dr Evangelos Papatheou Lecturer
Dr Emily Paremain Project Manager
Professor Derek Partridge Professor Emeritus
Michael Partridge Postgraduate
Dr Daniel Partridge Lecturer (E&R)
Mubarak Patel Postgraduate
Alexander Paterson Postgraduate
Jack Paterson Postgraduate
Professor Aleksandar Pavic Professor of Vibration Engineering
Govinder Pawar Postgraduate
Paulina Pazik Postgraduate
Adam Peddle Postgraduate
Dr Fanny Peers
Namphung Peimyoo Associate Research Fellow
Robert Pell Postgraduate
Stephen Pendray Senior Geology Technician
Harry Penketh Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
James Penn Postgraduate
Christophe Pennel Postgraduate (part-time)
Pedro Peres Postgraduate
Alberto Perez Visitor
Roger Perrett Electronics & Teaching Lab Team Lead
Alice Perrett Postgraduate
Dr Alexis Perry Associate Research Fellow
Dr Peter Petrov Senior Lecturer
Rachel Petrovics Communications and Marketing Officer
Dr Thomas Philbin Lecturer
Dr Pascal Philipp Lecturer (E&S)
Mark Phillips Postgraduate
Dr Dave Phillips Senior Postdoctoral Fellow (Proleptic)
Dr Joe Pickles Electron Microprobe Specialist
Marianne Pietschnig Postgraduate
Dr Ajit C Pillai Research Fellow
Professor Robert Pine Emeritus Professor of Geotechnical Engineering
Helen Pisarska Postgraduate Research Manager (STEMM) job-share
Rob Plastow Education & Student Experience Business Partner
Dr Annette Plaut Senior Lecturer
Dr Olga Podvigina Honorary University Fellow
Robyn Pointer Postgraduate
Professor Robert Pond Honorary University Fellow
Professor Frédéric Pont Honorary Fellow
Timothy Poole Postgraduate
Karen Pope Finance Officer
Professor Mikhail (Misha) Portnoi Associate Professor
Stephanie Powell
Alison D. Prior Postgraduate
David Pritchard Postgraduate
Rachel Prudden Postgraduate
David Pryce Postgraduate
Dr Nicolas Pugeault Lecturer in Computer Vision and Machine Learning
Hazerina Binti Pungut Postgraduate
Katya Pyatkova Postgraduate
Dr Hao Qin Lecturer in Mechanical Engineering
Dr Kaipei Qiu Research Fellow
Yang Qu Postgraduate
Dr Natalie Quantrill Administrative Assistant
Courtney Quinn Early Stage Researcher & Postgraduate
Dr Alma Rahat Research Fellow
Hamid Reza Rahimi Postgraduate
Gopika Rajan Postgraduate Reseracher
Saad Ramadhan PhD Student
Dr James Rankin Maths Lecturer
Nina Raoult Postgraduate
Dr David Raymond Marine Operations Technician
Dr Mario Recker Associate Professor in Applied Mathematics
Steve Redshaw Stores Technician
Will Rees Postgraduate
Richard Rees
Tracy Reeves Bio/ Nat Sci Subject Lead
Zheng (Cindy) Ren Postgraduate
Brendan Retter Postgraduate
Professor Paul Reynolds Professor of Structural Dynamics and Control
Simon Reynolds Postgraduate IDCORE
Dr David Richards Research Fellow
George Ricketts Research Technician (CDT 1)
Matthew Riella Postgraduate
Professor Herve Rigneault Visiting Professor
Giovanni Rinaldi Postgraduate
Paul Ritchie Postgraduate
Asmi Rizvi Postgraduate
Thomas Roach Postgraduate
Dr Andrew Roberts Postdoctoral Research Fellow
Carlo Robiati Postgraduate
Lesley Robinson Project Administrator
Dr Benjamin Rock Honorary University Fellow
Dr Ana Rodrigues Senior Lecturer (Education and Research)
Dr Cecilia Afonso Rodrigues Postdoctoral Research Fellow
Dr Anja Roeding Programme Manager of the EPSRC Centre for Doctoral Training in Metamaterials (XM2)
Dr Gavyn Rollinson Experimental Officer (Lab Manager), CIMF
Dr Michele Romano Honorary Research Fellow
Martin McGregor Ross Honorary Research Fellow
Dr David Rosseinsky Emeritus Professor
Jacob Roth Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Dr Anastasios (Tassos) Roussos Lecturer in Computer Science (E&R)
Dr John Rowe Senior Experimental Officer
Andrew Rowson Research Fellow
Emma Royle Student Recruitment Manager
Tingwen Ruan Postgraduate
Carlota Ruiz De Galarreta Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Professor Saverio Russo Associate Professor
James Rutley Apprentice Mechanical/Manufacturing
Lucy Ryder Executive Officer
Dr Seyed M. Sadr Postdoctoral Research Fellow
Dr Lalita Saharan Research Fellow
Professor Mohamed Saidi Professor of Pure Mathematics
Felix Sainsbury-Martinez Postgraduate
Dr Marion Saint-Lu Postdoctoral Research Associate
Dr Stuart Sale Research Fellow
Kevin Sales Research Development Manager
Dr Gloria Salmoral Research Fellow
James Salter Postgraduates
Professor J Roy Sambles Professor of Experimental Physics
Nick Sanders Postgraduate
Anhad Sandhu Postgraduate
Dr Philip Sansom Associate Research Fellow
Graham Saunders Computing Development Officer
Dr Luke Savage Senior Research Fellow
Peter Savage Research Technician CDT (Metamaterials)
Professor Dragan Savic FREng Professor of Hydroinformatics
Tomasa Sbaffi Postgraduate
Professor Adam Scaife Honorary Visiting Professor
Dr Martin Schreiber Proleptic Lecturer (Education and Research)
Professor Peter Scott Professor Emeritus of Industrial Geology
Callum Scott Postgraduate
Professor James Screen Associate Professor in Climate Science
Tim Seah Postgraduate
Dr Victor See Associate Research Fellow
Tim Seelig FCH Subject Lead
Sathya Sai Seetharaman Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Prabhakaran Selvaraj Postgraduate
Professor Gavin Shaddick Chair of Data Science and Statistics
Sunny Shah Postgraduate IDCORE
Dr Robin Shail Senior Lecturer in Geology and Undergraduate Admissions Tutor
Katie Shanks Postgraduate
Katie Shanks Research Associate
Shivangi Sharma Postgraduate
Sam Shelley Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Jo Shepherd PGR Support Officer - Penryn
Professor Neil Shepherd Honorary Visiting Professor
Jenny Shepherd Administrative Assistant
Cheng Shi Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Dr Dong-Wook Shin Associate Research Fellow
Dr Yat-Tarng (Tommy) Shyng Research Fellow
Dr Andrey V Shytov Lecturer
Dr Jan Sieber Associate Professor
Dr Stefan Siegert Research Fellow
Dr Pawel Sierocinski Associate Research Fellow
Shay Sigafoos Research Manager
Jennifer Simmons Senior Research Administrator
Kondwani Simukonda Postgraduate
Professor David Sing Associate Professor in Astrophysics
Idris Hamood Salim Al Siyabi Postgraduate
Dr Jozef Skakala Honorary Research Fellow
Professor Dame Julia Slingo Honorary Visiting Professor
Dr Piotr Slowinski Research Fellow
Michael Smailes Postgraduate - IDCORE
Professor Christopher Smith Associate Professor
Dr Helen C M Smith Lecturer (Education & Research) in Renewable Energy
Dr Christopher Smith Honorary University Fellow
Katie Smith Laboratory Assistant Technician
John Smith Honorary Staff
Kevin Smith Postgraduate
Dr Kate Taylor Smith Project Manager
Damian Smug Early Stage Researcher
Professor Christian Soeller Chair in Physical Cell Biology
Sophocles Sophocleous Postgraduate - STREAM IDC
Professor Andrew Soward Emeritus Professor
Jessica Spake Postgraduate
Malcolm Spence XRF & XRD Technician
Tim Spicer Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Michelle Spruce Postgraduate
Jem Squires Receptionist
Professor Gyaneshwar Srivastava Professor of Theoretical Condensed Matter Physics
Rayko Stantchev Postgraduate
Dr Tim Starkey Research Fellow
Illia Starshynov Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Tomas Stary Postdoctoral Research Associate
Damian Staszek Postgraduate
Professor Douglas Stead Honorary Visiting Professor
Emily Stebbings Postgraduate
Lina Stein
Benedikt Steiner Lecturer in Exploration and Mining Geology
Professor David B. Stephenson Chair in the Statistical Modelling of Weather and Climate
Alix Stern Executive Assistant
Dr Sam Stevens Lecturer (E&S)
Thomas Stevenson Student Recruitment Manager
Kate Stockman Student Experience & Employability Team Leader
Professor Nick Stone Head of Physics and Astronomy
Professor Peter Stott Professor
Dr Sharon Strawbridge Senior Lecturer (Education and Scholarship)
Brian Stretton Engineering Technician
Tom Sturges Postgraduate
Sivaraman Subramanian Postgraduate
Dr Ion Voicu Sucala Senior Lecturer (Education and Scholarship)
Dr Senthilarasu Sundaram Lecturer (Education & Research)
Dr Janez Susnik Associate Research Fellow
Dr Chris Sweetapple Associate Research Fellow
Tanveer Ahmad Tabish Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Professor Gavin Tabor Associate Professor
Dr Asif Tahir Lecturer (Education & Research)
Luke Tait Postgraduate
Rebecca Takeda-Frost Student Experience & Employability Officer
Ammarah Tariq Postgraduate
Richard Taylor Stores Technician
Ned Taylor Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Warren Tennant Postgraduate
Dr Dalia Terhesiu Lecturer in Pure Mathematics (E&R)
Professor John Terry Professor of Biomedical Modelling
Kulchamai Thienkarochanakul Postgraduate
Dr Philipp Thies Senior Lecturer (Education and Research) in Renewable Energy
Dr Iorwerth Thomas Postdoctoral Research Fellow
Jemma Thompson Building Receptionist
Dr Stephen Thomson Associate Research Fellow
Cathy Thornewill Senior Research Administrator
Mary Thoubaan Postgraduate
Professor John Thuburn Professor
Kunyapat Thummavichai Associate Research Fellow
Peng Tian Associate Research Fellow
Lucy Tilsley Postgraduate
Alexander Todd Postgraduate
Siti Zaniza Tohar Postgraduate
Craig Tollerton Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Matthew Tonkins Postgraduate
Elías Torres Alonso Postgraduate
Professor Stuart Townley Professor in Applied Mathematics
Tracy Townley Honorary Research Fellow
Nicola Townsend Postgraduate Researcher
Dr Ben Tremain Research Fellow
Nicolas Triantafilidis Postgraduate
Liam Trimby Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
David Trudgeon Postgraduate
Professor Krasimira Tsaneva-Atanasova Professor of Mathematics for Healthcare
Dr Yue-Kin Tsang Associate Research Fellow
Dr Jimmy Tseng Senior Lecturer (E&R)
Scott Tuddenham Postgraduate
Josie Turner Student Experience and Employability Manager
Michael Tyler Postgraduate
Dr Eleni Tzortzi Associate Research Fellow
Habib Ullah Postgraduate
Dr Clemens Vinzenz Ullmann Research Fellow
Selim Unal Postgraduate
Professor Nadine Unger Associate Professor
Emma Upchurch Postgraduate
Sharon Uren Senior Analytical Technician
Linda Urlu X-AT Finance Manager
Dr Alan Usher Reader in Physics
Rob Valkass Postgraduate
Dr John Joseph Valletta MRC Research Fellow
Professor Geoffrey Vallis Professor
Dr Lydia Vamvakeridou-Lyroudia Senior Research Fellow
Lesley Van-Der-Merwe Assistant Finance Administrator
Florent Vandekerkoeve Postgraduate
Dr Claudio Vanneschi Graduate Research Assistant
Dr Martha Vardaki Deep Raman Scientist
Jonathon Ventham Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Dr Claudio Vergari Research Fellow
Martin Veryard
Dr Tom Vettenburg Research Fellow
Callum Vincent Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Serge Vincent Postgraduate
Professor Zoran Vojinovic Honorary University Professor
Margaritis Voliotis Research Fellow
Professor Frank Vollmer Professor
Victoria Volodina Postgraduate
Jan Vreeburg Visiting Professor
Professor Pete Vukusic Professor of BioPhotonics & Associate Dean for Education of the College of Mathematics, Engineering and Physical Sciences
Professor Peter Vámos Emeritus Professor
Dr Khurram Wadee Senior Lecturer
Korinus Waimbo Postgraduate
Hannah Wakeford Postdoctoral Research Fellow
Dr David Wakeling Lecturer
Dr David Walker Associate Lecturer
Dr Jamie Walker MRC Research Fellow
Chrissie Walker ISSF Centre Manager
Professor Frances Wall Professor in Applied Mineralogy
Finlay Wallace Postgraduate - IDCORE
Jodi Walsh Postgraduate
Kieran Walsh Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Professor Godfrey Walters Professor Emeritus
Nannan Wang Associate Research Fellow
Dr Chun-Chin Wang Associate Research Fellow
Haozhe Wang Postgraduate
Mingming Wang
Ning Wang Postgraduate
Dr Jau-Yi Wang Postdoctoral Research Fellow
Professor Xu Wang Royal Newton Research Fellow
Dr Sarah Ward Senior Research Fellow
Gareth Ward Postgraduate
James Warner NERC GW4+ PhD Student
Rachel Warren Postgraduate
Sarah Warren Centre Manager
Jack Waterhouse
Dr Matthew Watkins Honorary University Fellow
David Watson Postgraduate
Paul Watson Postgraduate
Emma Way Administrative Officer (Astrophysics Group)
Iain Weaver Research Fellow
James Webber Postgraduate - Water Informatics DTP
Dr Maria Weber Research Fellow
Dr Sam Weller Research Fellow
Alexander West Postgraduate (part-time)
Charlie West
Dr Andrew Wetherelt Programme Director and Senior Lecturer for BEng/MEng Mining Engineering
Alex Whatley FaBTest Operations Manager
Andrew Wheadon Postgraduate
Paul Wheeler Programme Director for MSC Mining Geology and Senior Lecturer in Mining
Robin Wheeler Head of Finance
Ashley White Apprentice Mechanical/Manufacturing
Natalie Whitehead Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Susannah Whyte Administrative Assistant (Student Services)
Dr Sebastian Wieczorek Honorary University Professor
Laura Wignall Postgraduate
Paul R Wilkins Group Technician
Laurie Wilkinson Postgraduate - IDCORE
Dr Charles D H Williams Senior Lecturer
Fiona Williams Student and Education Support Administrator
Geoff Williams HR Business Partner
Dr Hywel Williams Senior Lecturer in Data Science
Dr Ben Williamson Senior Lecturer in Applied Mineralogy
Dr Daniel Williamson Senior Lecturer
Dr Mark Williamson Postdoctoral Research Fellow
Paul Wills Postgraduate
Matthew Willson Postgraduate
Tom Wilson Postgraduate
Andrew Wilson Postgraduate
Professor Beth Wingate Professor
Professor C Peter Winlove Professor of Biophysics
Jess Wiseman Student & Education Support Assistant (GBP)
Freddie Withers Postdoctoral Research Fellow
Dr Wessel Woldman Research Fellow
Michael Wood Postgraduate
Neill Wood Programme Director for MSc Surveying and Land/Environmental Management
Professor Nigel Wood Honorary Visiting Professor
Adam Woodgate Special Services Technician
Freddy Wordingham Postgraduate
Professor Anthony Wragg Emeritus Professor
Professor C. David Wright Professor of Electronic Engineering - Leader Functional Materials Research Theme
Dr Yulei Wu Lecturer in Computer Science
Dr Hsin-Yu Wu Research Fellow
Dr James Wurster Research Fellow
Professor Adrian F G Wyatt Emeritus Professor
Maria Xenochristou PhD Researcher
Dr Zhoutian Xi Business Materials Specialist
Dr Yongde Xia Lecturer in Functional Materials
Dr Weiguo Xie Lecturer in Mineral Processing
Yan Xu Postgraduate
Wenzhe Xu Postgraduate
Dr Xiaoyu Yan Senior Lecturer in Energy and Environment
Dr Zhuxian Yang Associate Research Fellow
Dr Miying Yang Lecturer in Engineering Management (E&R)
Dr Amir Bijan Yasrebi Honorary Research Fellow
Julian Yates Laboratory Technician
Dr Bahareh Yazdani Postdoctoral Research Fellow
Claire Yelland CSM Association Secretary, CSM Alumni & Mercha
Chris Yeomans Postgraduate
Michael Yiasemides Postgraduate
Salma Younesy Postgraduate
Professor Philippe Young Professor
Alison Young Postgraduate
Dr Ben Youngman Research Fellow
Professor Ian Youngs Honorary Professor
Mohammed Chachan Younis Postgraduate
Zhengxin Yu Postgraduate
Dr Baris Yuce Lecturer in Engineering Management (E&R)
James Yule Mechanical Technician
Dr Sahand Zanjani-pour Associate Research Fellow
Dr Eder Zavala Research Fellow
Dr Aleksandra Zawalna-Geer Project Assistant
Professor David Zhang Professor of Manufacturing Systems
Professor Keke Zhang Professor
Professor Shaowei Zhang Professor
Dr Guanhua Zhang Research Fellow
He Zhang PhD student in Computer Science
Professor Yanqiu Zhu Chair of Functional Materials
Professor Meiling Zhu Chair in Mechanical Engineering
Dr Dibin Zhu Lecturer in Energy Harvesting and Power Management
Yujia Zhu Postgraduate
Yuan Zuo Postgraduate
Google+