Engineering staff

Here we feature profiles of staff members from Engineering. Please refer to the College Professional Services staff list for Professional Services staff.

Jump to:

Academic staff

Dr Halim Alwi Senior Lecturer
Dr Mustafa Aziz Senior Lecturer
Dr Anna Baldycheva Assistant Professor (Senior Lecturer) in Electronic Engineering
Professor Mike Belmont Professor in Marine Dynamics
Professor James Brownjohn Professor of Structural Dynamics
Professor David Butler FREng Professor of Water Engineering
Dr Sean Carroll Senior Lecturer in Structural Engineering
Dr Junning Chen Lecturer (E&R)
Dr Corrina Cory Senior Lecturer in Engineering and Entrepreneurship
Professor Monica Craciun Professor in Nanoscience and Nanotechnology
Professor Slobodan Djordjevic Professor of Hydraulic Engineering
Dr Matt Eames Senior Lecturer
Professor Christopher Edwards Professor in Control Engineering
Professor Ken Evans Pro-Vice-Chancellor and Executive Dean
Professor Raziyeh Farmani Associate Professor
Professor Guangtao Fu Professor of Water Intelligence
Professor Oana Ghita Professor in Materials and Manufacturing and Deputy Director of Exeter Technologies Group
Fiona Gleed Lecturer (E&S)
Dr Andrew Hale Lecturer in Engineering and Entrepreneurship (Education & Research)
Naihui He Lecturer
Dr Timothy Holsgrove Senior Lecturer in Biomechanics and Bioengineering
Professor Gino Hrkac Personal Chair in Applied theoretical and computational Solid-State Physics
Professor Akbar Javadi Professor of Geotechnical Engineering
Professor Zoran Kapelan Professor of Water Systems Engineering
Dr Ki Young Koo Lecturer
Dr Prakash Kripakaran Senior Lecturer
Dr Yang Liu Senior Lecturer
Dr Julian Londono Monsalve Lecturer in Mechanical Engineering (E&R)
Dr Martino Luis Lecturer (E&R)
Dr Isaac Luxmoore EPSRC-UKRI Innovation Fellow and Senior Lecturer
Aileen MacGregor Senior Lecturer (Education and Scholarship)
Dr Maria Rosaria Marsico Senior Lecturer Structural Engineering PhD, SFHEA, SFASPIRE, RIBA Chair, Chartered Architect
Professor Fayyaz Ali Memon Professor of Sustainable Water Systems
Dr David Moxey Senior Lecturer in Engineering (E&R)
Dr Zandy Muhammad Lecturer in Engineering (E&S)
Professor Geoffrey Nash Director of Natural Sciences
Dr Ana Neves Senior Lecturer in Materials Engineering
Dr Anna Katharina Ott Lecturer
Dr Evangelos Papatheou Lecturer
Professor Aleksandar Pavic Professor of Vibration Engineering
Professor Paul Reynolds Professor of Structural Dynamics and Control
Professor Dragan Savic FREng Professor of Hydroinformatics
Professor Christopher Smith Associate Professor
Charlie Statham Senior Lecturer (E&S)
Dr Sam Stevens Lecturer (E&S)
Dr Voicu Ion Sucala Senior Lecturer in Engineering & Entrepreneurship
Professor Gavin Tabor Associate Professor of Computational Fluid Dynamics
Dr Raffaele Vinai Lecturer in Civil Engineering
Dr Khurram Wadee Senior Lecturer
Freddie Withers Lecturer in Electromagnetic and Acoustic Materials
Professor C. David Wright Professor of Electronic Engineering - Leader Funct
Dr Yongde Xia Senior Lecturer in Functional Materials
Dr Miying Yang Lecturer in Engineering Management (E&R)
Professor Philippe Young Synopsys Chair of Computational Mechanics
Dr Baris Yuce Lecturer in Engineering Management (E&R)
Professor David Zhang Professor of Manufacturing Systems
Professor Shaowei Zhang Professor
Professor Yanqiu Zhu Chair of Functional Materials
Professor Meiling Zhu Chair in Mechanical Engineering
Dr Dibin Zhu Lecturer in Energy Harvesting and Power Management
Professor Stana Zivanovic Associate Professor (E&R)

Research staff

Dr Sangaralingam Ahilan Research Fellow
Dr Mohammad Akrami PDR Fellow and lecturer in engineering (BSc, MSc, PhD, FHEA)
Dr Arseny Alexeev Honorary Senior Research Fellow
Dr Wai Kei (Vincent) Ao Research Fellow
Dr Yat-Yin Au Research Fellow
Dr Kate Baker Research Fellow
Dr Albert (Shiuan-Hung) Chen Senior Research Fellow
Dr Binling Chen Postdoctoral Research Fellow
Dr Zheng Jun Chew Research Fellow
Prarthana Vadegadde Dakappa Research Fellow
Dr Mohan Dasari Postdoctoral Research Fellow
Richard Davies Research Fellow
Parisa Dodangeh Software Engineer
Dr Tim Dodwell Senior Lecturer in Engineering Mathematics
Dr Onur Duzgol Postdoctoral Research Associate
Samuel Erland Postdoctoral Research Associate
Dr Barry Evans Research Fellow
Dr Michael Gibson Research Fellow
Dr Zoltan J Gombos Postdoctoral Research Fellow
Dr Senthil Gurusamy Postdoctoral Research Fellow
Matthew Harvey Graduate Research Assistant
Dr Emma Hudson Research Fellow
Bernardas Jankauskas Postdoctoral Research Associate
Helena Mala Jetmarova Associate Research Fellow
Dr Matt Johns Research Fellow
Dr Sam Kamperis Data Scientist (KTP Associate)
Dr Ahmed Khalil Postdoctoral Research Associate
Dr Mehdi Khoury Research Fellow
Dr Ievgeniia Kovalska Postdoctoral Research Fellow
Dr Yang Kuang Research Fellow
Brian Lambert Business Research Fellow
Dr Daniel Lash Senior Research Fellow
Qiang Li Postdoctoral Research Fellow
Dr Yanjun Li
Dr Yaan Liu Postdoctoral Research Associate
Dr Herman Mahmoud Research Fellow
Dr Ralph Malein Postdoctoral Research Fellow
Dr Maria Mann
Peter Melville-Shreeve Research Fellow
(Thomas) Andrew Mitchell Research Fellow
Dr Mark Morley Honorary Senior Research Fellow
David Moss
Dr Simon Moulds Research Fellow
Dr Joshua Myrans KTP Associate
Anthony Norton Director, Centre for Energy and the Environment
Dr Oluwafunmilola Ola Research Fellow
Dr Diego Panici Postdoctoral Research Associate
Namphung Peimyoo Associate Research Fellow
Dr Darren Qiang Postdoctoral Research Fellow
Dr Mario Gonzalez Romo Postdoctoral Research Fellow
Dr Kyle Roskilly Industrial Impact Fellow
Vikram Rout Graduate Research Assistant CONFLEX (Marie Curie)
Andrew Rowson Research Fellow
Tingwen Ruan Postdoctoral Research Associate
Dr Seyed M. Sadr Postdoctoral Research Fellow
Emna Saidi
Dr Amir Hosein Sakhaei Lecturer
Dr Luke Savage Senior Research Fellow
Dr Dong-Wook Shin Associate Research Fellow
Dr Yat-Tarng (Tommy) Shyng Research Fellow
Dr Chris Sweetapple Postdoctoral Research Fellow
David Trudgeon Postdoctoral Research Fellow
Dr Lydia Vamvakeridou-Lyroudia Senior Research Fellow
Ying Wang
Dr James Webber Impact Fellow
Mike Wood Research Fellow
Dr Zhuxian Yang Associate Research Fellow
Nan Yi

Postgraduates

Mohammed A Y Abdallah Postgraduate (Part time)
Daisy Adams PhD Researcher (WISE CDT)
Steve Adkins Postgraduate
Kenneth Afebu Postgraduate
Mai Aldhaheri Postgraduate
Cristina Alexandru
Iman Alharsha Postgraduate
Ousha Alshamsi Postgraduate
Priscila Barros Ramalho Alves Postgraduate
Kingsley Amadi Postgraduate
Josie Ashe PhD researcher (WISE CDT)
William Addison - Atkinson PhD Researcher (WISE CDT)
Adam Azenic Postgraduate
Luiza Benedetti Postgraduate
Matt Berry Postgraduate
Luke Blades Postgraduate
Sarah Bunney Postgraduate
Aisawan Chankarn Postgraduate
Yu Chen Postgraduate
Thomas Clifford
Cleiton Comelli
Ari Cooper-Davis PhD Researcher (WISE CDT)
Cristina Corti PhD Researcher (WISE CDT)
Gregory Daly PhD Researcher (SMM CDT)
Laicong Deng Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Mahdieh Dibaj Postgraduate
Sabrina Draude PhD Researcher (WISE CDT)
Hamdy Elsayed Postgraduate
Joaquin Faneca Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Karen Faulkner Postgraduate
William Ferguson Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Emanuele Gemo Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Tamuno-Omie Samuel Gogo PGR Student
Márcio Santos Goncalves
James Graves Postgraduate
Matthew Griffey Postgraduate
Ben Hamilton PhD Researcher (STREAM IDC)
Oliver Higbee Postgraduate
Ben Hogan Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Zheng Huang Postgraduate
Max Hubbard Postgraduate
Mian Zahid Hussain Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Salmatta Abiodun Ibrahim Postgraduate
Nor Hanifawati Inai Postgraduate
Will Ingram PhD Student
Jose Alfonso Jimenez Capilla Postgraduate
Monica Kalichini
Mohammad Hassan Khanjanpour Postgraduate
Prince Khatri
Ahmed Khattab Postgraduate
Vasilis Koukoravas PhD Researcher (WISE CDT)
Edward Laughton
Elizabeth Lawson PhD Researcher (STREAM IDC)
Qiang Li Postgraduate
Cheng Liu Postgraduate
Harry Liu Postgraduate
Mikkel Lykkegaard PhD Researcher (WISE CDT)
Davood Mahdavian Postgraduate
Fatimah Md Radzai Postgraduate
Dr Fanlin Meng Sanitas Fellow
Kishan Menghrajani Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Philip Mercer Postgraduate
Martin Middleton Postgraduate
Olivia Milton-Thompson PhD Researcher (WISE CDT)
Ahmed S. Mohammed Postgraduate
Joe Morgan Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Zandy Muhammad Postgraduate
Reza Naseri-Karim-Vand Postgraduate
Eve Nebbiolo
Eirini Nikoloudi PhD Researcher (WISE CDT)
Fabrice Ntimugura
Nsikak Mitchel Offiong Postgraduate
Camilla Owens Postgraduate
Pablo Martinez Pancorbo Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Michael Partridge Postgraduate
Mubarak Patel Postgraduate
Jack Paterson Postgraduate
Jess Penny PhD Researcher (WISE CDT)
Sunil Poudel
David Pritchard Postgraduate
David Pryce PhD Researcher (STREAM IDC)
Jorge Pérez-Aracil
Gopika Rajan Postgraduate Reseracher
David Rivera Tapia Postgraduate
Suliman Rizek
Asmi Rizvi Postgraduate
Mayra Rodriguez Bennadji Postgraduate
Tingwen Ruan Postgraduate
Carlota Ruiz De Galarreta Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Samia Saad Postgraduate
Sina Safari PhD
Anhad Sandhu Postgraduate
Dondu Sarisen Postgraduate
Debbie Shackleton PhD Researcher (WISE CDT)
Cheng Shi Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Kondwani Simukonda Postgraduate
Connor Skelland
Lesley Smith
Damian Staszek PhD Researcher (WISE CDT)
Rana Sabouni Tabari PhD Student
Liam Trimby Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Scott Tuddenham Postgraduate
Canan Turan Postgraduate
Florent Vandekerkoeve Postgraduate
Paula Arce Vicente PhD Researcher (WISE CDT)
Liam Vile Post Graduate Researcher
Zara Visanji PhD Researcher (WISE CDT)
Korinus Waimbo Postgraduate
Yuxiao Wang Postgraduate
Laura Wignall PhD Researcher (WISE CDT)
Paul Wills PhD Researcher (WISE CDT)
Maria Xenochristou PhD Researcher (WISE CDT)
Yongweilan Xiong
Savas Yuce Postgraduate
Rodrigo Yupanqui Postgraduate
Zhi Zhang
Jiajia Zhang Postgraduate
Nan Zhou Postgraduate

Honorary staff

Dr Atheer F. Al-Anbaki EMPS Visiting Scholar
Ruth Allen Visiting Professor in Infrastructure Engineering
Professor Ian Barker Visiting Professor
Dr Kourosh Behzadian Honorary Research Fellow
Dr Josef Bicik Honorary University Fellow
Chris Binnie
Trevor Bishop
Dr Rosie Cobley Honorary University Fellow
Dr Enrico Creaco Honorary Senior Research Fellow
Professor Tom Davies Emeritus Professor
Francesco Dell'aira Visiting Student
Dominic Dent
Ivan Munoz Diaz
Professor Christina Doyle Honorary Professor
Professor Alireza Faridhosseini Visiting Professor
Professor Orazio Giustolisi Honorary University Fellow
Dr Joseph Grima Honorary Professor
Aurora Gullotta Visiting Postgraduate Student
Dr Timothy Harper Honorary University Fellow
Dr Hasan Hayat Honorary Research Fellow (now at SPECIFIC, Swansea)
Dr Robert Hodgson Honorary University Fellow
Farhad Huseynov Visitor
Dr Yanan Jiang Visiting Academic
Dr James Lau Honorary Research Fellow
Linyuan Leng Visitor
Dr Ed Maunder Honorary Fellow
Filippo Mazzoni Visitor
Dr Wayne Miller Honorary University Fellow
Professor Philip Nelson Honorary Professor
Professor Robert Pond Honorary University Fellow
Dr Michele Romano Honorary Research Fellow
Professor Iana Alexandra Alves Rufino Visiting Professor
Yuefeng Shao
Professor Zoran Vojinovic Honorary University Professor
Jan Vreeburg Visiting Professor
Professor Godfrey Walters Professor Emeritus
Professor Anthony Wragg Emeritus Professor
Dr Wei Xu Visiting Academic
Dr Mei Yang Visiting Academic
Dingkun Yin Visitor
Xiao Zhou Visiting Postgraduate Student
Qian-kun Zhu Visitor

Technical Services staff

Dr Peter Armitage Electronics Technician / lab manager
James Bassitt Vibration Engineering Section Lab Manager and V Simulators Senior Experimental Officer
Laura Baxter Infrastructure and Projects Officer
Jordanna Broom Apprentice Mechanical/Manufacturing
Dr Hong Chang Imaging Suite Manager / Experimental Officer
Nick Cole Research Engineer
David Colridge Physics - Teaching Laboratories (Technical) and Buildings Facilities Lead
Russell Edge Research Technician
Dr Ellen Green Unit of Activity Manager Biophysics
Dave Gregory Engineering Workshop Manager
Martin Guille Mechanical Workshop Technician
Clive Innes Workshop Technician
Siobhan Kelley Lab Technician
Derek Lambert Electronics Laboratory Technician
Maria Manoussaka Lab Assistant
Ian Moon Laboratory Technician
Roger Perrett Electronics & Teaching Lab Team Lead
Tracy Reeves Bio/ Nat Sci Subject Lead
George Ricketts Research Technician (CDT 1)
James Rutley Apprentice Mechanical/Manufacturing
Peter Savage Research Technician CDT (Metamaterials)
Richard Taylor Stores Technician
Ashley White Apprentice Mechanical/Manufacturing
Paul R Wilkins Group Technician
Adam Woodgate Special Services Technician
Julian Yates Laboratory Technician

Back to top