Skip to main content

Professional Services staff

Sorry the person you were looking for does not exist in our database - please search again using this page, or return to the previous page

NameRole
Sam John Abraham New Product Development Associate (KTP)
Rebecca Adams Senior Impact and Partnership Development Manager
Vasileios Anagnostidis Research Assistant, Gielen Lab
Dr Peter Armitage Electronics Technician / lab manager
Peter Ashby Quality Support Administrator (QST)
Adrian Bailey Business Partner (Research Services and Doctoral College)
Scott Barningham
Lynda Barrell Student Services Acting Team Leader
James Bassitt Vibration Engineering Section Lab Manager and V Simulators Senior Experimental Officer
Laura Baxter Infrastructure and Projects Officer
Calum Beeson Senior Geology Technician
Liz Bell Senior Finance Officer
Helen Bell
Rachel Bennett Executive Assistant: Computer Science
James Bingham IT Business Partner
Catherine Bissett Senior College Administrator/PA to Head of CSM
Sam Blackburn MAGIC Administrator
Robin Blundy Computing Development Officer
Janet Bostick Finance Manager
Emma Boswood Executive Assistant: Physics
James Brace
Martyn Brake Research IT Manager
Sarah Brooks Strategic Partnerships Assistant (TSB)
Jordanna Broom Workshop Technician
Adam Brownjohn Visitor
Lee Burford
Tracy Burns Education Support Manager
Finn Candy
Morgan Centini
Sam Chalmers Bio/Nat Sci Subject Lead
Dr Hong Chang Imaging Suite Manager / Experimental Officer
Katie Chant
Julien Charrat-Boutique
Liza Cheshire Research Administrator CMBA, TREE and CPMH
Soterx Chiavazzo Postgraduate
Daniel Chiswell Research Development Manager (Physics)
Dr Emma Clarke Project Manager
Louis Clement-harris
Nick Cole Research Engineer
Laura Coles
Matt Collins
David Colridge Physics - Teaching Laboratories (Technical) and Buildings Facilities Lead
Andrew Cook
Dr Andrew Cowley Research Computing Development Officer
Rebecca Crews Widening Participation Coordinator (Penryn)
David Crookson
Hannah Crowe
Lauren Crowland Research Accounting
Catherine Davies Executive Officer
Adele Dawson
Leo de Sousa-Webb Training Manager
Tamsyn Diffey Senior Executive Assistant
Luke Dunham
Cathy Durston Director of College Operations (CEMPS)
Dr Claire Eatock Impact and Partnership Development Manager
Russell Edge Research Technician
Dan Elsender Postgraduate
Joshua Everett IT Technician
Andrew Farquhar Planning Officer
Jessica Fawell Degree Apprenticeship Administrator
Debbie Ford Administrator (PGR Support Officer CDTs)
William Foreman
Chris Forrest Computing Development Officer
Chris Geen Info Point Staff
Sarmishtha Ghosh
Jonas Glatthard
Cecilia Golborne Executive Assistant to ADR / ADG
Dr Ellen Green Unit of Activity Manager Biophysics
Jess Greenaway Alumni Engagement Officer
Dave Gregory Engineering Workshop Manager
Martin Guille Mechanical Workshop Technician
Nicholas Hall
Claire Halls PGR Support Assistant
Laura Hamill Executive Assistant
Meg Harris Team Lead
Nell Hartney Postgraduate
Jade Hayes
Emma Heady Student Recruitment and Admissions Coordinator
Sarah Henson Education Support Advisor
Nicholas Herrington Postgraduate
Alice Holden Info Point Staff
Jess Holland
Zoe Holman Strategic Partnerships Assistant (TSB)
Joanne Hyson
Fiona Incoll PGR Admin Assistant
Dr Elizabeth James Technical Services BP
Eira James Digital Learning Developer
Dean Jones Widening Participation Coordinator
Adrian Jones
Bhavya Joshi Postgraduate Researcher
Siobhan Kelley Lab Technician
Jack Kendall
Ali Khosravifardshirazi
John Kilpatrick PhD Candidate
Orla Kirkland Outreach Officer
Dr Krisztian Kohary Research IT Officer (Astrophysics)
Emma Lacey Education Support Administrator
Ben Lakeland Postgraduate
Otto Lam
Derek Lambert Electronics Laboratory Technician
Chloe Lambert Student Recruitment and Admissions Manager
Deborah Lee Centre for Doctoral Training Administrator
Karen Lenton Senior Administrator
Gareth Lewis Research Fellow
Julie Lewis-Thompson Temporary Staff
Alex Loader Postgraduate
Kelyn Luther Administrator to CDT Metamaterials
Sanjna Mahobia
Katy Manning Administrator (Vibration Engineering Section)
Jenni Marshall Senior Executive Assistant
Fintan May Student Engagement and Event Support Officer
Danny McCulloch
Paul McCutchion Commercial Manager - CALMARE
Linda McIlwraith Exeter Climate Systems Research Administrator
Robyn Moore Senior Education Support Administrator
Catherine Moore Web Officer
Dr Samuel Morrell
Professor Philip Nelson Honorary Professor
Sarah Niles
Nicola Northcott Education Support Administrator
Daniel Nunan
Susannah O'Connell Administrative Assistant (Student Services)
Eilish O'Grady
Robert O'Neale Research Computing Support Officer
Natalia Ogrina Finance Administration Assistant
Natalie Ohlson
Joshua Oldridge
Nia Owen Administrative Assistant
Julia Paci
Joe Pady Postgraduate Researcher
Dr Kevin Page Honorary Associate
Simeon Paskell Policy Advisor
Lydia Pavey
Stephen Pendray Senior Geology Technician
Roger Perrett Electronics & Teaching Lab Team Lead
Dr Joe Pickles Electron Microprobe Specialist
Jake Pitt Research Fellow
Rob Plastow Education & Student Experience Business Partner
Madi Pollard-Shore PGR Administrator
Stephanie Powell
Rebecca Pratchett Campaign Manager
Sarah Purcell Centre Manager
Christian Pössniker
Jess Ramsay
Jessica Redman
Tracy Reeves Bio/ Nat Sci Subject Lead
Federica Rescigno Postgraduate
George Ricketts Research Technician (CDT 1)
Emma Roberts Research Development Manager, Discipline Lead for Maths & Computer Science, EPSRC Funder Advisory Network Lead
Dr Anja Roeding Co-Director of the Centre for Metamaterial Research and Innovation; Programme Manager of the EPSRC Centre for Doctoral Training in Metamaterials (XM2); Co-Lead of the EPSRC UK Metamaterials Network
Dr Gavyn Rollinson Experimental Officer (Facility Manager) CIMF
Emma Royle Student Recruitment Manager
Kyra Saggers Digital Learning Developer
Kevin Sales Research Development Manager
Katie Salisbury College Administrative Assistant
Greg Salmon
Kate Sanders Quality Support Officer (PSRBs)
Peter Savage Research Technician CDT (Metamaterials)
Simon Sexton
Peyman Shadmani PhD Student
Guansong Shan
Amrita Sharma
Lama Soliman Khaled PhD student
Katrina Somerville Executive Assistant: Engineering
Steven Spaull
Malcolm Spence XRF & XRD Technician
Jem Squires Receptionist
Ben Stainton Digital Learning Developer
Linda Steer X-AT Finance Manager
Adam Stephens Education Support Assistant
Thomas Stevenson Campaign Manager (Communications and Marketing)
Kate Stockman College Coordinator (EMPS)
Natalie Stone Research Development Advisor (Physical Sciences & Technology Cluster)
Brian Stretton Engineering Technician
Richard Taylor Stores Technician
Fran Taylor
Niccolo Tempini
Jemma Thompson Building Receptionist
Rachel (Rae) Torretti Executive Assistant
Dan Toy
Dr David Trudgeon Digital Learning Developer
Sharon Uren Senior Analytical Technician
Dr Adarsh Vasista Postdoctoral Research Fellow
Professor Xu Wang Royal Newton Research Fellow
Emma Way Administrative Officer (Astrophysics Group)
Clare Wildin Education Support Assistant
Paul R Wilkins Group Technician
Georgina Wood Executive Assistant: Mathematics
Adam Woodgate Special Services Technician
Kristy Woodruffe Exeter Climate Systems Admin Assistant
Sakine Yalman PhD Student
Zhuxian Yang Postdoctoral Research Fellow
Julian Yates Laboratory Technician
Rui Yu
James Yule Mechanical Technician