All staff

Sorry the person you were looking for does not exist in our database - please search again using this page, or return to the previous page

College Executive
Professor Ken Evans Dean of College
Professor Aleksandar Pavic Associate Dean for Research and Knowledge Transfer
Professor Trevor Bailey Associate Dean for Education
Jilly Court College Manager
Professor Stephen Eichhorn Head of Engineering
Professor Mark P. Baldwin Head of Mathematics and Computer Science
Professor Bill Barnes Head of Physics and Astronomy
Professor Hylke J Glass Interim Head of Camborne School of Mines
NameRole
Mohammed A Y Abdallah Postgraduate (Part time)
Abdulqadir Abdurraham Postgraduate
Masitah Abu-Kassim Postgraduate
Huthaifa Abuhammad
Dr Mohammad Abusara Senior Lecturer in Renewable Energy
Rosalyn Ackland Quality Assurance Manager
Dr David Acreman Research Fellow & High Performance Computing (HPC) System Manager
Rebecca Adams Commercial Manager - Centre for Business and Climate Solutions
Sue Addo Harrison Student Services Team Leader
Dr Qasim Zeeshan Ahmed Associate Research Fellow
Atta Ajayebi Postgraduate
Dr Ozgur Akman Senior Lecturer
Safaa Al Ali Postgraduate
Rashid Al Badwawi Postgraduate
Amenah Al-Dayyeni Postgraduate
Ammar Al-Shahrablee Postgraduate
Abdullah Aldurayhim Postgraduate
Dr Arseny (Senya) Alexeev Associate Research Fellow
Eugene Alexeev Postgraduate
Bandar Alfaifi Postgraduate
Amer Alhussain Postgraduate
Ahmad Ali Postgraduate
Nadia Alkhouli Postgraduate
Robert Allen Postgraduate
Adrian Allen Postgraduate
Ruth Allen Honorary Visiting Professor
Steven Allsop Postgraduate IDCORE
Saad Almuaddi Postgraduate
Sarah Alokley Postgraduate
Elías Torres Alonso
Hameed Alrashidi
Reem Alsaigh Postgraduate
Hamza Alsalla Postgraduate
Dr Halim Alwi Lecturer
Ahmed Alzahrani Postgraduate
Amos Ambo Postgraduate
Munia Amin Postgraduate (Biological Sciences)
Dr David Skålid Amundsen Associate Research Fellow
Dr Alessandro Anav Marie Curie ITN Experienced Research Fellow
Enrico Anderlini Postgraduate IDCORE
Dr Janet Anders Lecturer
Dr Jens Andersen Senior Lecturer in Igneous Petrology
Kelvin Anderson Postgraduate
Raffaello Antonutti Postgraduate - IDCORE
Vincent (Wai Kei) Ao Postgraduate
Anastasios Argyropoulos Associate Research Fellow
Peter Armitage Electronics Technician
Kopal Arora Postgraduate
Benjamin Ash Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Biniam Ashagre Postgraduate
Josie Ashe
Dr Ian Ashton Research Fellow
Professor Peter Ashwin Professor
Dr Maryam Astaraie-Imani Associate Research Fellow
Dr Yat-Yin Au Research Fellow
Pierre Aumjaud Postgraduate
Eleftherios Avramidis Postgraduate
Fiona Ayre PGR Admissions Administrator
Dr Mustafa Aziz Senior Lecturer
Dr Mohsin Aziz Associate Research Fellow
Pinar Baban Postgraduate
Tobias Bachmann Postgraduate
Hasan Baig Postgraduate
Professor Trevor Bailey Associate Dean for Education
Adrian Bailey Assistant College Manager - Research
Dr Ian Bailey Lecturer in Geology
Dave Baker Experimental Officer
Dr Matthew Baker Lecturer and Co-Director of Education (Engineering)
Harun Baldemir Postgraduate
Professor Mark P. Baldwin Head of Mathematics and Computer Science
Dr Anna Baldycheva Lecturer
Lokeshwar Bandhu Postgraduate
Judith Bannerman Harrison Stores
Ke Bao Postgraduate
Professor Isabelle Baraffe Head of Astrophysics, Professor of Astronomy
Dr Robert (Bob) Barley Part Time Lecturer (Education and Scholarship)
Professor Bill Barnes Head of Physics and Astronomy, Professor of Photonics
Matthew Barnes Postgraduate
James Barnet Postgraduate
Professor Huge Barr Honorary Visiting Professor
Lauren Barr Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Dr Imran Bashir Associate Research Fellow
James Bassitt Vibration Engineering Section Experimental Officer
Innocent Basupi Postgraduate
Professor Matthew Bate Professor of Theoretical Astrophysics
Marion Baxter-Sibley Project Administrator (EU-Cost Project)
Dr James Beard Materials Scientist (KTP Associate)
Professor Robert Beardmore Biosciences (Exeter)
Dr Bob Beare Senior Lecturer
Dr Robin Beaumont Postgraduate
Christopher Beckerleg Postgraduate
Mike Bedford Senior Research Fellow
Calum Beeson
Dr James Bell Research Fellow
Dr Aisha Bello-Dambatta Associate Research Fellow
Professor Mike Belmont Professor in Marine Dynamics
Ludovica Beltrame
Dr Abdelmalek Benattayallah Senior Experimental Officer
Dr Jonathan Bennett Honorary Research Fellow
Professor Mitchell Berger Professor
Silvia Berretta Postgraduate
Matt Berry Postgraduate
Dr Jacopo Bertolotti Lecturer (Education and Research)
Burhan Bezekci Postgraduate
Professor Vadim N Biktashev Professor
Dr Irina Biktasheva Honorary University Fellow
Ali Abdulqader Bilal Postgraduate
Alan Binge Interim Head of Finance
Chris Binnie Honorary Visiting Professor
Catherine Bissett College Administrator - Penryn Campus
Samantha Blackburn Administrator - Sustainable Materials and Manufacturing CDT
Luke Blades Postgraduate
Keziah Blake-Mizen Postgraduate
Jill Bleiker Radiography
Dr Edward Blockley Honorary Research Assistant
Dr Christine Bloor Honorary University Fellow
Robin Blundy Computing Development Officer
Dr Mateusz Bocian Associate Research Fellow
Dr Monika Bokori-Brown Research Fellow
Janet Bostick Finance Manager
Marc-Antoine Boucher Postgraduate
Dr Susan Boulton Assistant College Manager - External Relations, Internationalisation and Communication (PROJECTS)
James Bradbury Business Engagement Consultant (CALMARE)
Martyn Brake Senior Experimental Officer
Dr Paul Brookbank Associate Research Fellow
Professor Steve Brooks Professor in Mathematics
Sam Broom-Fendley Postgraduate
Alastair Brown Web Marketing Officer
Dr Matthew Browning Lecturer in Astrophysics
James Brownjohn DEng FIStructE FIMechE MASCE Professor of Structural Dynamics
Dr Chris Brunt Lecturer in Astrophysics
Dr Christopher Bryan Lecturer in Sustainable Mining and Minerals Resourcing
Kimberly Bryan Postgraduate
Samuel Buglerlamb Postgraduate
Nick Bukin Postgraduate
Jason Bullock Postgraduate
Wendie Burden Administrator - Systems and Dynamics
Erick Burgos Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Tracy Burns Administrator Operations and Systems
Professor David Butler Professor of Water Engineering
Dr Nigel Byott Senior Lecturer
Cameron Cairns Postgraduate
Jack Campbell Postgraduate
Dr Mimmo Cangiano Associate Research Fellow
Claire Canning Postgraduate IDCORE
Peter Cantin Honorary University Fellow
Qiong Cao Postgraduate
Santiago García-Cuevas Carrillo Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Arturo Casal Campos Postgraduate
Ricardo Celestino Postgraduate
Sakineh Chabi Postgraduate
Professor Gilles Chabrier Professor of Astronomy
Dr Sarah Chadburn Associate Research Fellow
Professor Peter Challenor Professor
Dr Hong Chang Experimental Officer
Helen Chapman Projects Officer
Dr Robin Chapman Senior Lecturer
Dr Albert (Shiuan-Hung) Chen Senior Research Fellow
Binling Chen Postgraduate
Dr Lejun Chen Research Fellow
Dr Zheng Jun Chew Associate Research Fellow
Dr Stephen Childe Senior Lecturer
Jo-fai Chow Postgraduate - STREAM project
Dr Jacqueline Christmas Research Fellow
Robin Churchill Postgraduate
Deniz Cizmeci Postgraduate
Simon Clark Postgraduate
Louise Clark Postgraduate
Adrian Clark Harrison Student Services Receptionist
Emma Clarke Postgraduate
Robert Clayton Postgraduate IDCORE
Thomas Clemo Postgraduate
Thomas Clifford Project Engineer
Alexander Clowsley Postgraduate
Dr Daniel Cluff Honorary University Fellow
Dr Rosie Cobley Honorary University Fellow
Richard Cochrane Director of Education and Lecturer (Education and Scholarship) in Renewable Energy
Professor John Coggan Programme Director, MSc Mining Engineering and MSc Applied Geotechnics
Nicholas Cole Workshop Technician
Professor Mat Collins Joint Met Office Chair in Climate Change
David Colridge Physics - Teaching Laboratories (Technical) and Buildings Facilities Lead
Antonella Colucci Postgraduate
Dr Peter Connor Senior Lecturer in Renewable Energy Policy
Dr Thomas Constant Associate Research Fellow
Olivia Cooke
Dr Barrie Cooper Co-Director of Education (Mathematics & Computer Science) and Senior Lecturer
Christopher Coovrey
Dr Jenna Corcoran
Jonathon Cordingley Scientific Cleaner
Duarte Costa Project Manager - Pulse-Brazil
Sharon Costello Deputy Student Services Manager (College) / Team Leader (Student Services - Physics)
Jilly Court
Dr Andrew Cowley Research Computing Development Officer
Professor Peter Cox Professor - Climate System Dynamics
Nejc Coz
Dr Monica Craciun Senior Lecturer
Leanne Crawford Senior Research Administrator
Dr Enrico Creaco Research Fellow
Jonathan Cresswell Assistant College Manager - Infrastructure and Technical Services
Jonathan Critchley Student Recruitment and Events Officer
George Crossley Postgraduate IDCORE
Chloe Cunningham Deputy Student Recruitment Manager
Dr Laura Currie Associate Research Fellow
Kelly Marie Curtis Postgraduate
Graham Davey Postgraduate
Professor Tom Davies Emeritus Professor
Richard Davies Research Fellow
Carl Davies Postgraduate
Nicholas Davies Postgraduate
Dr Taraka Davies-Barnard Associate Research Fellow
Laura Dawkins Postgraduate
Dr Robert De-Rosa Associate Research Fellow
Adolfo De-Sanctis Postgraduate
Laicong Deng Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Lauren Denton Postgraduate
Chinna Devarapu Postgraduate
Dr David Dew Honorary University Fellow
Omar Dewidar Postgraduate
Dr Kegong Diao Associate Research Fellow
Caroline Digby Honorary University Fellow
Rosemary Dixon Administrative Officer
Professor Slobodan Djordjevic Professor of Hydraulic Engineering
Vistorina Do Cabo Postgraduate
Dr Clare Dobbs Lecturer in Astrophysics
Barnaby Dobson
Joseph Dockrey Postgraduate
Dr Simon Dominy Honorary University Fellow
Siyi Dong Postgraduate
Dr Jennifer Dorney Associate Research Fellow
Tanya Downes Research Manager
Charles Downing Postgraduate
Chris Downs Postgraduate
Professor Christina Doyle Visiting Professor
Samuel Draycott Postgraduate - IDCORE
Dorothy Drayton Partnership & Student Recruitment Assistant (GBP)
Benjamin Drummond Postgraduate
Dr Lucia Duarte Associate Research Fellow
Dr Ana Duarte-Cabral Associate Research Fellow
Thomas Duckworth Postgraduate
Andrew P Duncan Associate Research Fellow
Christopher Durrant Postgraduate
Sam Durston Postgraduate
Dr Matt E Eames Research Fellow
Sneha Eashwer-Singhraj Postgraduate
Adrian Eason-Bassett Engineering Technician
Clair Eatherley Student Recruitment and Marketing Officer
Dr Theo Economou Associate Research Fellow
Russell Edge Research Technician
Ryan Edginton Postgraduate
Alan Edmondson College Marketing Manager
Ammar Edress-Mohamed Postgraduate
Professor Christopher Edwards Professor in Control Engineering
Dr George Efstathiou Associate Research Fellow
Professor Stephen Eichhorn Professor of Materials Science Head of Engineeering
Mourad Elbouchikhi Postgraduate
Paul Elliott Postgraduate
Aiman Elragig Postgraduate
Claire Esau Postgraduate
Professor Ken Evans Dean of College
Jessica Evans Fundraising Manager
Dr Tom Evans Associate Research Fellow
Joshua Everett Computing Apprentice
Professor Richard Everson Professor of Machine Learning
Leah Barker Ewart Postgraduate IDCORE
Matthew Eyre Postgraduate
Dr Raziyeh Farmani Senior Lecturer
Ian Faulks Senior Experimental Officer - Renewable Energy & Geotechnics
Dr Adam Feldman Lecturer (Education and Scholarship) in Renewable Energy
Dr Angus Ferraro Associate Research Fellow
Dr Samantha Ferrett Associate Research Fellow
Dr Christopher Ferro Senior Lecturer in Statistics
Dr Gareth Few Associate Research Fellow
Dr Jonathan Fieldsend Senior Lecturer
Dr Ewan Finlayson Senior Experimental Officer
Dr Robert Fitzpatrick Experimental Officer - Minerals Processing
Imogen Fletcher Postgraduate
Dr Paul Folan Lecturer (Education and Scholarship)
Jack Ford Technician
Chris Forrest Computing Development Officer
Dr Patrick Foster Mine Manager, Director of Education, Senior Lecturer in Mining Engineering
Dr Claire Foullon Proleptic Senior Lecturer - STFC Advanced Fellow in Heliophysics
Professor Pierre Friedlingstein Chair, Mathematical Modelling of Climate Systems
Ciaran Frost Postgraduate IDCORE
Dr Guangtao Fu Senior Lecturer
Leanne Fullwood Postgraduate
Cameron Gallagher Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Dr Antony Galton Reader
Dr Choon How Gan Associate Research Fellow
Miriam Garcia Postgraduate
Dr Benjamin Gardner Associate Research Fellow
Dr Natalie Garrett Research Fellow in Biophotonics
Joanne Garrett Postgraduate
Dr Mulualem Gebreslassie Associate Research Fellow
Mashar Cenk Gencal Postgraduate
Martin Gentile Postgraduate
Dr Christopher Geroux Associate Research Fellow
Peter Gerry Technician
Professor Oana Ghita Associate Professor in Materials and Manufacturing and Deputy Director of Exeter Advanced Technologies (X-AT)
Dr Adrian Ghita Associate Research Fellow
Michael Gibson Postgraduate
Christine Gifford Student Services Manager / EU Project Officer
Professor Andrew Gilbert Professor
Professor Orazio Giustolisi Honorary University Fellow
Professor Hylke J Glass Rio Tinto Professor of Mining and Minerals Engineering, interim Head of Camborne School of Mines
David Glover
Dr Edvard Glücksman Associate Research Fellow
Dr Jacky Goddard Postgraduate
Dr Thomas Goffrey Associate Research Fellow
Petre Gologan Postgraduate
Dr Diego Gomez Lecturer
Dr Marc Goodfellow Lecturer
Rhys Goodhead Associate Research Fellow
Tessa Gordelier Postgraduate
Thomas Graham Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Anthony Granville Postgraduate
Anthony Gray Postgraduate - IDCORE
Ellen Green Research Technician
Dr Stephen Green Lecturer (Education and Scholarship)
Harry Green Postgraduate
Tom Greenwood Business Engagement & Administration
David Gregory Special Services Technician
Oli Gregory Postgraduate
Daniel Griffin Postgraduate
Dr Rebecca Griggs Postgraduate
Dr Joseph Grima Honorary University Fellow
Dr Margriet Groenendijk Research Fellow
Shenan Grossberg Postgraduate
Professor Jamie Grunlan Honorary Visiting Professor
Mingyu Guan Postgraduate
Michael Guerault Postgraduate
Dr Michele Guidolin Research Fellow
Dr Chris Guiver Associate Research Fellow
Rou-Afza Gunput Associate Research Fellow
Rita Gupta Research Fellow
Marco Sepulveda Gutierriez Postgraduate IDCORE
Peter Halswell Associate Research Fellow
Aveen Hameed Associate Research Fellow
Atheer F. Hameed Postgraduate
Dr Liang Hao Senior Lecturer - Materials
Jon Hardwick Associate Research Fellow - Postgraduate
Julie (Jules) Hargreaves HR Advisor
Violette Harnois Associate Research Fellow - Postgraduate
Dr Timothy Harper Honorary University Fellow
Dr Anna Harper Associate Research Fellow
Professor Tim Harries Associate Professor in Astronomy
Louise Harris Assistant College Manager - Education
Carl Harrison Postgraduate
Magnus Harrold Postgraduate - IDCORE
Sohaib Talal Hasan Postgraduate
Dr Jennifer Hatchell Lecturer in Astrophysics
David Haverson Postgraduate - IDCORE
Laurence Hawker
Lucy Hawkins Client Relations Officer
Hasan Hayat Postgraduate
Martyn Haywood Lecturer (Education and Scholarship) in Renewable Energy
Professor Jim Haywood Professor of Atmospheric Science
Dr Naihui He Associate Research Fellow
Miguel Headley Postgraduate
Mark Heath Experimental Officer
Holly Hellier EMPS HR Business Partner
Professor Euan Hendry Associate Professor
Lilo Henke Postgraduate (Geography)
Sarah Henson Administration Assistant - Student Services
Dr Jacqueline Herbert Teaching Assistant
Manu Herduin Associate Research Fellow
Professor Richard Herrington Honorary Visiting Professor
Professor Stephen Hesselbo Professor of Geology
David Hester Marie Curie Intra-European Fellowship (Research Fellow)
Daniel Hewson Postgraduate
Jake Hibberd Student Experience & Engagement Officer
Professor Alastair Hibbins Associate Professor in Metamaterial Physics
Professor Robert J Hicken Professor of Condensed Matter Physics
Oliver Higbee Postgraduate
Trefor Hillas Postgraduate
Matthew Hilling Computing Development Officer
Jane Hindle Quality Assurance Administrator
Dr Sasha Hinkley Senior Lecturer
Dr Justin Hinshelwood Lecturer (Education and Scholarship)
Daniel Hitch Postgraduate
Dr Peter Allen Hobson Honorary University Fellow
Dr Robert Hodgson Honorary University Fellow
Thomas Holding Postgraduate
Dr Mark Holland Senior Lecturer
Dr Ian Hooper Senior Research Fellow
Samuel Hornett Doctoral Prize Fellowship in Physics
Professor Peter Hornsby Honorary Professor
Dr David Horsell Senior Lecturer
Dr Simon Horsley Research Fellow
Jamie Horsley Assistant College Manager - Cornwall
Dr Gino Hrkac Associate Professor
Dr Juntong Huang Associate Research Fellow
Chengqiang Huang Postgraduate
David Hudson Associate Research Fellow
Dr Emma Hudson Associate Research Fellow
Sam Hughes Lecturer in Surveying
Kev Hughes Postgraduate
Alastair (Ali) Humphrey Postgraduate
Mohammed Hussain Postgraduate
Wa'El Hussien Postgraduate
Hugo Hutt Postgraduate
Nor Hanifawati Inai
Fiona Incoll Student & Education Support Assistant
Professor John Inkson Emeritus Professor of Theoretical Physics
Oto-Obong Inyang Postgraduate
Alexios Ioannidis Associate Research Fellow - Postgraduate
Dr Ingeborg Iping Petterson Associate Research Fellow
Arshan Iqbal Postgraduate
Lewis Ireland Postgraduate
Walid Issa Postgraduate
Walid Issa Associate Research Fellow - Postgraduate
Shekwonyadu Iyakwari Postgraduate
Dr Omar Jamil Honorary University Fellow
Bernardas Jankauskas Postgraduate
Akbar Javadi Professor of Geotechnical Engineering
Isuru Jayasinghe Associate Research Fellow
Professor Kip Jeffrey First Quantum Minerals Professor of Mining Education
Professor Lars Johanning Associate Professor in Ocean Energy
Matthew Johns Associate Lecturer
Dr Henri Johnston Lecturer
Professor Ian Jolliffe Honorary Visiting Professor
Professor Robert Jones Emeritus Professor
Anthony Jones Postgraduate
Gareth Jones Postgraduate
Professor Christopher K R T Jones Professor
Michael Jones Postgraduate Research Student
Hilary Jordan Operations & Systems Manager
Dr Tim Jupp Lecturer
Mark Kaczmarek Mine Technician
Konstantinos Kakoudakis Postgraduate
Dr Atul Kamath Associate Research Fellow
Professor Zoran Kapelan Professor
Ampea Karikari-Boateng Postgraduate - IDCORE
Peter Karlsen Postgraduate
Dr Tiffany Kataria Research Fellow
Dr Iva Kavcic Associate Research Fellow
Dora Kavecsanszki Postgraduate
Dr Paul Keatley Research Fellow
Dr Edward Keedwell Senior Lecturer
Dr Catherine Kendall Honorary University Fellow
Professor Nasser Khalili Honorary Visiting Professor
Matthana Khangkhamano Postgraduate
Dr Sanjay Kharche Honorary University Fellow
Dr Ahmed Kheiri Associate Research Fellow
Mukond Khetani KTP Associate: Graphene Materials Development
Louisa King Administrator - Centre for Water Systems and WISE doctoral training centre
Christopher King Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Jonathan King
Ian Kirby Postgraduate
Dr Jacques Kluska Associate Research Fellow
Wouter Knoben
Dr Krisztian Kohary Lecturer
Dr Dali Kong Associate Research Fellow
Dr Lukas Konstandin Associate Research Fellow
Dr Ki Young Koo Lecturer
Varun Kothamachu Postgraduate
Dr Stefan Kraus Lecturer in Astrophysics
Dr Alexander Kreplin Associate Research Fellow
Dr Prakash Kripakaran Lecturer
Rolands Kromanis Postgraduate
Dr Volodymyr Kruglyak Senior Lecturer
Professor Wojtek Krzanowski Emeritus Professor
Dr Yang Kuang Associate Research Fellow
Ibrahim Kucukkoc Postgraduate
Fiona Kugele Student Experience and Employability Manager (secondment until February 2015)
Bram Kuijper Research Fellow
Jalil Kwad Postgraduate
Dr Frank Kwasniok Senior Lecturer
Derek Lambert Electronics Laboratory Technician
Dr F Hugo Lambert Senior Lecturer
Ryan Langdon Postgraduate
Professor Andreas Langer Professor
Dr Daniel Lash Research Fellow
Dr Chris Lawrence Visiting Professor
Dr Lorreta Lawton Associate Research Fellow
Deborah Lee Administrative Assistant
Karen Lenton Executive Assistant
Dr Anna Elzbieta Lewandowska Associate Research Fellow
Benjamin Lewis Postgraduate
Dr Qiang Li Associate Research Fellow
Dr Penglei Li Associate Research Fellow
Pengcheng Li Visiting Postgraduate
Dr Xiaohong Li Lecturer (Education & Research)
Euijeong Lim Postgraduate
Congping Lin Research Fellow
Dr Ruisheng Lin Research Fellow
Dr Liangxu Lin Research Fellow
Dr Kate Littler Lecturer (Education and Research) in Geology
Cheng Liu Postgraduate
Stephanie Lloyd Postgraduate
Dr Gavin Rhys Lloyd Honorary University Fellow
Adeline Loh Postgraduate
Cheng Long Senior Research Administrator
Dr Pablo Loren-Aguilar Associate Research Fellow
Professor Bernd Lottermoser Professor of Environmental Geochemistry
Thomas Loughran Postgraduate
Ruth Lovelock Postgraduate
Edward Loye Associate Research Fellow and Postgraduate
Pengyuan Lu
Dr Catherine Luke Associate Research Fellow
Zhihai Luo Postgraduate
Dr Isaac Luxmoore Senior Research Fellow
Aileen MacGregor Lecturer (Education and Scholarship)
John Macadam Lecturer in Geology
Dr Frederick Macgregor Associate Research Fellow
Saeed Mahar Postgraduate
Dr Laureline Mahe Associate Research Fellow
Nathan Mahlmeister Postgraduate
Herman Mahmoud Postgraduate
Marina Maier Postgraduate
Yaser Abdul Majeed Postgraduate
Dr Florent Malavelle Research Fellow
Professor Tapas Mallick Professor in Renewable Energy
Dr James Manners Honorary University Fellow
Katy Manning Centre for Alternative Materials and Remanufacturing Technologies (CALMARE) Administration and Marketing Officer
Dr Jessica Mansfield Research Fellow
Dr Gihan Marasingha Lecturer (Education and Scholarship)
Dr Eros Mariani Lecturer
Mariano Marinari
Professor Ole Mark Visiting Professor
Dr Arnaud Marmier Senior Lecturer
Lachlan Marnham Postgraduate
Gabriel Marsh Postgraduate - IDCORE
Jenni Marshall Executive PA to Dean
Dr Maria Rosaria Marsico Lecturer Structural Engineering
Marco Marta Postgraduate
Rebecca Martin Postgraduate - IDCORE
Dr Joanne Mason Lecturer
Julie Mason Research & Finance Administrator
Dr Jacques Masson Associate Research Fellow
Dr Raphael Matelon Research Fellow
Dr Sean Matt Senior Lecturer
Elisabeth Matthews Postgraduate
Dr Ed Maunder Honorary Fellow
Daniel Maxwell Postgraduate - Water Informatics DTP
Dr Nathan Mayne Research Fellow
Feysal Mayow Postgraduate
Antonino Mazzaglia Visitor
Dr Dominic McCarthy Teaching Fellow
Paul McCutchion Commercial Manager - CALMARE
Luke McDonald Postgraduates
Dylan McFarlane Associate Research Fellow
Linda McIlwraith Exeter Climate Systems Research Administrator
Conor McKeever Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Dr TJ McKinley Lecturer in Mathematical Biology
Scott McKirdy Postgraduate IDCORE
Dr Andrew McLauchlin Research Fellow
Dr Andrew McLeod Associate Research Fellow
James McNaughton Assistant Director - STEM
Lucy McTaminey Postgraduate
Sarita McVicar-Wright Postgraduate
John Meakin Stores Technician
Dr Jude Meakin Lecturer (Education and Research)
Jake Mehew Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Dr Nina Meinzer Associate Research Fellow
Peter Melville-Shreeve Postgraduate
Fayyaz Ali Memon Associate Professor
Fanlin Meng Sanitas Fellow
Dr Lewis Meyer Senior lecturer in Mining Engineering
Gregory Meyers Postgraduate
Wang Miao Postgraduate
Leonardo Micheli Postgraduate
Alice Miller Administration and Projects Assistant
James Milton Postgraduate
Professor Geyong Min Chair in High Performance Computing and Networking
(Thomas) Andrew Mitchell Research Fellow
Keith Mitchell Postgraduate (part-time)
Dr Rhiannon Mitchell-Thomas Research Fellow
Elli Mitrou
Professor Julian Moger Associate Professor in Biophotonics
Haidar Mohamad Postgraduate
Mohamed Mohamed-Hatta Postgraduate
Ummu Atiqah Mohd Roslan Postgraduate
Stuart Monk Business Engagement Specialist
Ian Moon Laboratory Technician
Dr Charlie Moon Programme Director MSc Mining Geology
Jonathan Moore Postgraduate
Dr Kathryn Moore BGS Lecturer in Critical and Green Technology Metals
Sophie Moore Student and Education Support Assistant
Dr Alberto Moraglio Lecturer
Kim Moreton Lecturer
Dr Catherine Morfopoulos Associate Research Fellow
Dr Mark Morley Associate Research Fellow
Evangelos Mouchos Postgraduate
Christopher Mowat
Dr Markus Mueller Lecturer
Seith Mugume Postgraduate
Anusha Mujumdar Postgraduate
Asmuliardi Muluk Postgraduate
Alasdair Murray Postgraduate
Guillermo Murray-Tortarolo Postgraduate
Josh Myrans Postgraduate - Water Informatics DTP
Dr V. Karthik Nagareddy Associate Research Fellow
Noushin Najjari Postgraduate
Dr Jayakrupakar Nallala Associate Research Fellow
Atchara Namburi Postgraduate
Reza Naseri-Karim-Vand Postgraduate
Professor Geoffrey Nash Professor of Engineering Physics
Ali Nassr Postgraduate
Professor Tim Naylor Norman Lockyer Professor of Astrophysics
Kayvan Nejabati-Zenouz Postgraduate
Elliot Nelson Technical Research Assistant
Dr Ana Neves Associate Research Fellow
William Newby Honorary Research Assistant
Professor David Newman Associate Professor
Christopher Newton Postgraduate
Dr Thang Nguyen Associate Research Fellow
Kate Nicholls Student Experience and Employability Officer
Denis Nikiforov Postgraduate
Dr Nikolay Nikolov Associate Research Fellow
Jie Niu Visiting postgraduate
Matthew Nixon Postgraduate
Donald Noble Postgraduate IDCORE
Anthony Norton Director, Centre for Energy and the Environment
Dr Steve Donald Nyawako Research Fellow
Ken O'Brien Lecturer (Education and Scholarship); Programme Leader (Renewable Energy)
Sophie O'Callaghan Business Engagement Specialist (Energy and Environment)
Robert O'Neale Research Computing Support Officer
Toby Octon Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Dr Feodor Ogrin Senior Lecturer
Natalia Ogrina Finance Administration Assistant
Isaac Okeya Postgraduate
Alberto Perez Ortiz Postgraduate - IDCORE
Dr Joe Osborne Associate Research Fellow
Nathan Owen Postgraduate
Dr Prathyush P Menon Lecturer
Fiona Pac-Soo Research Manager
Dr Federica Pacifico Associate Research Fellow
David Packman Postgraduate
Dr Christopher Page Honorary University Fellow
Dr Alireza Pakgohar Postgraduate
Dr Bharani Chandra Kumar Pakki Associate Research Fellow
Andrew Palmer Computing Development Officer
Luke Palmer Associate Research Fellow
Dr Francesca Palombo Lecturer in Biomedical Spectroscopy
Alba M Paniagua Diaz Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
George Pantolmos
Dr Emily Paremain Project Manager CliMathNet
David Parish Project Manager
Laura Parke Postgraduate
Professor Derek Partridge Professor Emeritus
Daniel Parvaz Postgraduate
Dr Richard Pascoe Director of Education and Senior Lecturer in Minerals Engineering
Dr Denise Pascoe Associate Research Fellow
Professor Aleksandar Pavic Professor of Vibration Engineering
Christopher Pearce Postgraduate
Alexander Pearce Postgraduate
Adam Peddle
Professor Pedro da Silva Peixoto Honorary Research Fellow
Stephen Pendray Senior Geology Technician
John Penman Postgraduate
Christophe Pennel Postgraduate (part-time)
Roger Perrett Electronics & Teaching Lab Team Lead
Dr Alexis Perry Associate Research Fellow
Clare Perryman Postgraduate
Dr Gueorgui Petkov Research Fellow
Dr Peter Petrov Senior Lecturer
Dr Thomas Philbin Lecturer
Matthew Philpott Postgraduate
Dr Joe Pickles Senior Technician
Ajit Pillai Postgraduate - IDCORE
Professor Robert Pine Emeritus Professor of Geotechnical Engineering
Dr Tristram de Piro Honorary Research Fellow
Dr Duncan Pirrie Consultant Lecturer in Geology and Honorary Research Fellow
Svetlana Pitts-Yushchenko Postgraduate
Dr Annette Plaut Senior Lecturer
Dr Olga Podvigina Honorary University Fellow
Robyn Pointer Postgraduate
Dmitry Polyushkin Postgraduate
Professor Robert Pond Honorary University Fellow
Professor Frédéric Pont Professor of Planetary Science
Timothy Poole Postgraduate
Karen Pope Finance Officer
Professor Mikhail (Misha) Portnoi Associate Professor
Dr Caroline Pouya Research Fellow
Dr Jane Pratt Research Fellow
Katya Pyatkova Postgraduate
Umberto Querze
Alma Rahat Postgraduate
Saad Ramadhan Postgraduate
Debora Toledo Ramos
Helen Rance Associate Research Fellow
Nina Raoult Postgraduate
Dr David Raymond Marine Operations Technician
Dr Mario Recker Associate Professor in Applied Mathematics
Trevor Reece Technician
Jon Rees Postgraduate
Zheng (Cindy) Ren Postgraduate
Jeanne-Rose Renee Postgraduate
Ramon (Moncho) Rey-Raposo Postgraduate
Professor Paul Reynolds Professor of Structural Dynamics and Control
Simon Reynolds Postgraduate IDCORE
George Ricketts Research Technician (CDT 1)
Dr Xavier Riedinger Honorary Research Fellow
Ian Risk Visiting Professor
Paul Ritchie Postgraduate
Asmi Rizvi Postgraduate
Thomas Roach Postgraduate
Liz Roberts College Research Administrator (PGR)
Victor Robin Postgraduate
Dr Ana Rodrigues Lecturer
Dr Gavyn Rollinson Experimental Officer (Lab Manager), CSM Analytical Lab
Ekaterina Romankevich Marketing and Events Officer
Dr Michele Romano Honorary Research Fellow
Dr Daniel Roper Associate Research Fellow
Stephen Rose Educational Technology and E-Innovation Manager
Martin McGregor Ross Honorary Research Fellow
Dr David Rosseinsky Emeritus Professor
Dr Davood Rouholamin Associate Research Fellow
Dr John Rowe Senior Experimental Officer
Andrew Rowson Research Fellow
Dr Indrani Roy Research Fellow
Tingwen Ruan Postgraduate
Damian Rumble Postgraduates
Professor Saverio Russo Associate Professor
Dr Seyed M. Kazem Sadr Associate Research Fellow
Ildar Sadreev Postgraduate
Arjaree Saengsathien Postgraduate
Dr Lalita Saharan Senior Research Fellow
Professor Mohamed Saidi Associate Professor
Felix Sainsbury-Martinez Postgraduate
Muhammad Sajid Postgraduate
James Salter Postgraduates
Professor J Roy Sambles Professor of Experimental Physics
Tim Sambrook
Dr Claudio Sanchez Postgraduate
Dr Steven Sandbach Associate Research Fellow
Dr Philip Sansom Associate Research Fellow
Dr Nabin Sarmah Research Fellow
Vasil Saroka Early Stage Researcher
Graham Saunders Computing Development Officer
Dr Luke Savage Senior Research Fellow
Professor Dragan Savic FREng Professor of Hydroinformatics
Terrie Sawyer Associate Research Fellow
William Sayers Postgraduate
Tomasa Sbaffi Postgraduate
Professor Adam Scaife Honorary Visiting Professor
Helmut Schmidt Associate Research Fellow
Professor Peter Scott Professor Emeritus of Industrial Geology
Dr James Screen NERC Research Fellow
Sathya Sai Seetharaman Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Dr Nazmi Sellami Associate Research Fellow
Darryl Sergison Postgraduate
Pat Sessford PhD student
Sunny Shah Postgraduate IDCORE
Efran Shahabpoor Associate Research Fellow
Dr Robin Shail Senior Lecturer in Geology; Undergraduate Geology Programmes Director; Assistant Director of Education
Katie Shanks Postgraduate
Shivangi Sharma Postgraduate
Dr Leigh Shelford Associate Research Fellow
Sam Shelley Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Jo Shepherd Senior Administrator (Student Support)
Richard Shepherd Associate Research Fellow
Professor Neil Shepherd Honorary Visiting Professor
Dr Yu Shi Associate Research Fellow
Edward Shorthouse Postgraduate
Dr Yat-Tarng (Tommy) Shyng Associate Research Fellow
Dr Andrey V Shytov Lecturer
Baxter Sichone Postgraduate
Mark Siddorn Postgraduate
Andrew Sidwell Postgraduate
Dr Jan Sieber Lecturer
Dr Stefan Siegert Research Fellow
Dr Pawel Sierocinski Associate Research Fellow
Shay Sigafoos Research Manager
Jennifer Simmons Senior Research Administrator
Bethany Simons Postgraduate
Dr David Sing Senior Lecturer in Astrophysics
Professor Dame Julia Slingo Honorary Visiting Professor
Dr Piotr Slowinski Associate Research Fellow
Michael Smailes Postgraduate - IDCORE
Professor Christopher Smith Associate Professor
Keith Smith Technician
Dr Helen C M Smith Lecturer (Education & Research) in Renewable Energy
Dr Christopher Smith Honorary University Fellow
Professor Christian Soeller Chair in Physical Cell Biology
Sophocles Sophocleous Postgraduate - STREAM II
Professor Andrew Soward Emeritus Professor
Malcolm Spence XRF & XRD Technician
Tim Spicer Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Jem Squires Receptionist
Professor Gyaneshwar Srivastava Professor of Theoretical Condensed Matter Physics
Richard Stafford Teaching Laboratory Technician
Ioanna Stamataki
Rayko Stantchev Postgraduate
Dr Timothy Starkey Associate Research Fellow
Illia Starshynov Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Tomas Stary Postgraduate
Professor David B. Stephenson Chair in the Statistical Modelling of Weather and Climate
Thomas Stevenson Student Recruitment Manager
Dr Ross Stickland Lecturer in Geology and Honorary University Fellow
Kate Stockman Student Experience & Employability Officer
Professor Nick Stone Professor of Biomedical Imaging and Biosensing
Svetoslav Stoykov Postgraduate
Dr Sharon Strawbridge Senior Lecturer (Education and Scholarship)
Thomas Strike Laboratory Technician
Tom Sturges Postgraduate
Congcong Sun
Dr Senthilarasu Sundaram Lecturer (Education & Research)
Jelena Sundukova Postgraduate
Christine Sweetapple Associate Research Fellow
Tanveer Ahmad Tabish Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Dr Gavin Tabor Senior Lecturer
Dr Asif Tahir Lecturer (Education & Research)
Rebecca Takeda-Frost Employability & Widening Participation Officer
Dr Rudolf Tange Lecturer
Dr Renata Tedeschi Visitor
Professor John Terry Professor in Biomedical Modelling
Dr Alexandre Teulle Associate Research Fellow
Kulchamai Thienkarochanakul Postgraduate
Dr Philipp Thies Lecturer (Education and Research) in Renewable Energy
Carol Thomas Research Administrator & PGR Administrator EMPS Cornwall
Jemma Thompson Building Receptionist
Ben Thompson Resource Geologist, KTP Associate
Mike Thompson CALMARE Business Engagement
Hilary Thorne Student & Education Support Assistant
Mary Thoubaan Postgraduate
Professor John Thuburn Professor
Kunyapat Thummavichai Associate Research Fellow
Dr Richard William Foulkes Thurley Honorary University Fellow
Dr Colin Torney Lecturer in Mathematics
Professor Stuart Townley Professor in Applied Mathematics
Joseph Townsend Postgraduate
Nicola Townsend Postgraduate
Ben Tremain Postgraduate
Dr Pascal Tremblin Associate Research Fellow
Nicolas Triantafilidis Postgraduate
Dr Terrence Tricco Research Fellow
Rachel Trimble Postgraduate
Professor Krasimira Tsaneva-Atanasova Associate Professor
Archil Tsiskaridze Research Fellow
Natalie Turner Project Officer
Michael Tyler Postgraduate
Habib Ullah Postgraduate
Dr Clemens Vinzenz Ullmann Leopoldina Research Fellow
Selim Unal Postgraduate
Sharon Uren Senior Analytical Technician
Linda Urlu X-AT Finance Manager
Dr Demet Usanmaz Research Fellow
Dr Alan Usher Reader in Physics
Rob Valkass Postgraduate
Dr John Joseph Valletta MRC Research Fellow
Professor Geoffrey Vallis Professor
Dr Lydia Vamvakeridou-Lyroudia Senior Research Fellow
Dr Eleanor Van Veen Research Fellow SETARMS
Lesley Van-Der-Merwe Assistant Finance Administrator
Maryke Vandervelde Part Time Technician
Martha Vardaki Postgraduate
Igor Vasconcelos Santana Postgraduate
Andrej Vasilj Postgraduate
Siobhan Vaughan Postgraduate IDCORE
Professor Zoran Vojinovic Honorary University Professor
Professor Peter Vukusic Professor of BioPhotonics
Dr Khurram Wadee Senior Lecturer
Hannah Wakeford Postgraduate
Dr David Wakeling Lecturer
Dr David Walker Associate Research Fellow
Dr Jamie Walker Lecturer
Professor Frances Wall Associate Professor in Applied Mineralogy
Finlay Wallace Postgraduate - IDCORE
Jodi Walsh Postgraduate
Professor Godfrey Walters Professor Emeritus
Dr Nandula Wanasekara Research Fellow
Dr Yuan Wang Associate Research Fellow
Nannan Wang Associate Research Fellow
Dr Chun Wang Associate Research Fellow
Haozhe Wang Postgraduate
Guanlin Wang Postgraduate (PT)
Dr Sarah Ward Business Engagement Manager
Ben Ward Postgraduate
Gareth Ward Postgraduate
Benjamin Wareham Associate Research Fellow
Neil Warren Associate Research Fellow - Centre for Business and Climate Solutions
Rachel Warren Postgraduate
Dr David Watkins Lecturer in Hydrogeology
David Watson Postgraduate
Denise Watts Finance Administrator
Emma Way Administrative Officer (Astrophysics Group)
Dr Lesley Wears Senior Experimental Officer
Matt Wears Mechanical Workshop Supervisor
James Webber Postgraduate - Water Informatics DTP
Dr Maria Weber Associate Research Fellow
Dr Dominique Wehenkel Associate Research Fellow
Dr Sam Weller Research Fellow
Yan Wen Postgraduate
Alexander West Postgraduate (part-time)
Dr Andrew Wetherelt Programme Director and Senior Lecturer for BEng Mining Engineering
Alex Whatley Associate Research Fellow Operation Manager & RKT
Andrew Wheadon Postgraduate
Paul Wheeler Senior Lecturer in Mining
Robin Wheeler Head of Finance
Kevyn White Mechanical Technician
Paul R Wilkins Group Technician
Laurie Wilkinson Postgraduate - IDCORE
Dr Charles D H Williams Senior Lecturer
Fiona Williams Administrator (Student Support)
David (Gus) Williams Mine Captain, Holmans Test Mine
Robin Williams Postgraduate
Nicholas Williams Associate Research Fellow
Dr Ben Williamson Senior Lecturer in Applied Mineralogy
Dr Daniel Williamson Lecturer
Matthew Willson Postgraduate
Victoria Wilson Research Manager
Tom Wilson Postgraduate
Samuel Windsor Postgraduate
Professor Beth Wingate Professor
C Peter Winlove Professor of Biophysics
Wessel Woldman Postgraduate
Dr Zena Wood Senior Lecturer
Michael Wood Associate Research Fellow
Neill Wood Programme Director for MSc Surveying and Land/Environmental Management
Professor Nigel Wood Honorary Visiting Professor
Adam Woodgate Special Services Technician
Matthaus Woolard MSc by Research in Computer Science
Julie Wooler Associate Research Fellow
Claire Woollacott Postgraduate
Professor Anthony Wragg Emeritus Professor
Professor C. David Wright Professor of Electronic Engineering - Leader Functional Materials Research Theme
Dr Yulei Wu Lecturer
Professor Adrian F G Wyatt Emeritus Professor
Dr Zhoutian Xi Business Materials Specialist
Dr Yongde Xia Lecturer in Functional Materials
Dr Chunze Yan Associate Research Fellow
Dr Xiaoyu Yan Lecturer in Renewable Energy
Shaohui Yang Visiting researcher
Amir Bijan Yasrebi Research Postgraduate
Bahareh Yazdani Postgraduate
Dr Celal Yelgel
Dr Ovgu Ceyda Yelgel
Claire Yelland CSM Association Secretary, CSM Alumni & Merchandise
Chris Yeomans Postgraduate
Dr Yiming Ying Lecturer
Professor Philippe Young Professor
Emily Young Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Dr Ben Youngman Research Fellow
Mohammed Chachan Younis Postgraduate
Azzam Younus Postgraduate
Wei Yu Postgraduate
Wangyang Yu Postgraduate Exchange Student
James Yule Mechanical Technician
Sahand Zanjani-Pour Postgraduate
Dr Stefanie Zegowitz Associate Research Fellow
Professor David Zhang Professor of Manufacturing Systems
Professor Keke Zhang Professor
Professor Shaowei Zhang Professor
Dr Guanhua Zhang Associate Research Fellow
Jubing Zhang EMPS Visitor - Vibration Engineering Section
Professor Yanqiu Zhu Chair of Functional Materials
Professor Meiling Zhu Chair in Mechanical Engineering
Professor Jun Zou Honorary Visiting Professor
Dr Jovisa Zunic Senior Lecturer
Dr Kourosh behzadian Researcher, PhD in Hydraulic and water resources
Google+