All staff

Sorry the person you were looking for does not exist in our database - please search again using this page, or return to the previous page

College Executive
Professor Ken Evans Dean of College
Professor Aleksandar Pavic Associate Dean for Research and Knowledge Transfer
Professor Trevor Bailey Associate Dean for Education
Dr Rachel Birds Interim College Manager
Professor Dragan Savic (FREng, FICE, FCIWEM, FIWA, CEng) Head of Engineering
Professor Mark P. Baldwin Head of Mathematics and Computer Science
Professor Bill Barnes Head of Physics and Astronomy
Professor Hylke J Glass Interim Head of Camborne School of Mines
NameRole
Mohammed A Y Abdallah Postgraduate (Part time)
Abdulqadir Abdurraham Postgraduate
Dr Mohammad Abusara Senior Lecturer in Renewable Energy
Rosalyn Ackland Quality Assurance Manager
Dr David Acreman Research Fellow & High Performance Computing (HPC) System Manager
Rebecca Adams Commercial Manager - Centre for Business and Climate Solutions
Sue Addo Harrison Student Services Team Leader
Dr Elizabeth Adey Honorary University Fellow
Qasim Ahmed Associate Research Fellow
Atta Ajayebi Postgraduate
Dr Ozgur Akman Senior Lecturer
Mehmet Ali Aktas Postgraduate
Rashid Al Badwawi Postgraduate
Safaa Al-Ali Postgraduate
Fares Al-Essa Postgraduate
Dr Mohamad Al-Najjar Honorary University Fellow
Abdullah Aldurayhim Postgraduate
Dr Arseny Alexeev Associate Research Fellow
Eugene Alexeev Postgraduate
Amer Alhussain Postgraduate
Nadia Alkhouli Postgraduate
Robert Allen Postgraduate
Adrian Allen Post Graduate
Saad Almuaddi Postgraduate
Sarah Alokley Postgraduate
Reem Alsaigh Postgraduate
Hamza Alsalla Postgraduate
Dr Halim Alwi Lecturer
Ahmed Alzahrani Postgraduate
Amos Ambo Postgraduate
Munia Amin Postgraduate (Biological Sciences)
David Skålid Amundsen Postgraduate
Dr Alessandro Anav Marie Curie ITN Experienced Research Fellow
Dr Janet Anders Lecturer
Dr Jens Andersen Senior Lecturer in Igneous Petrology
Kelvin Anderson Postgraduate
Raffaello Antonutti Postgraduate - IDCORE
Vincent (Wai Kei) Ao Postgraduate
Anastasios Argyropoulos Postgraduate
Kopal Arora Postgraduate
Akwasi Asamoah Postgraduate
Biniam Ashagre Postgraduate
Dr Stanley Ashcroft Honorary Research Fellow
Dr Ian Ashton Research Fellow
Lucy Ashton Senior Lecturer (Education and Scholarship)
Professor Peter Ashwin Professor
Dr Maryam Astaraie-Imani Associate Research Fellow
Dr Donald Percy Attenburrow Honorary Visitor
Dr Yat-Yin Au Research Fellow
Pierre Aumjaud Postgraduate
Eleftherios Avramidis Postgraduate
Fiona Ayre Student Recruitment & Events Officer
Dr Mustafa Aziz Senior Lecturer
Dr Mohsin Aziz Associate Research Fellow
Pinar Baban Postgraduate
Tobias Bachmann Postgraduate
Laura Backhouse Student Services Receptionist
Hasan Baig Postgraduate
Professor Trevor Bailey Associate Dean for Education
Adrian Bailey Assistant College Manager - Research
Dr Ian Bailey Lecturer in Geology
Dave Baker Experimental Officer
Dr Matthew Baker Lecturer
Harun Baldemir Postgraduate
Professor Mark P. Baldwin Head of Mathematics and Computer Science
Lokeshwar Bandhu Postgraduate
Judith Bannerman Harrison Stores
Ke Bao Postgraduate
Professor Isabelle Baraffe Head of Astrophysics, Professor of Astronomy
Dr Robert (Bob) Barley Part Time Lecturer (Education and Scholarship)
Professor Bill Barnes Head of Physics and Astronomy, Professor of Photonics
Matthew Barnes Postgraduate
Lynda Barrell Administrator (Student Services)
Jenny Bartlett Senior Lecturer (Education and Scholarship), Clinical Placement Coordinator
James Bassitt Experimental Officer
Innocent Basupi Postgraduate
Professor Matthew Bate Professor of Theoretical Astrophysics
Marion Baxter-Sibley Project Administrator (EU-Cost Project)
Dr Mark Beard Honorary University Fellow
James Beard Associate Research Fellow
Professor Robert Beardmore Biosciences (Exeter)
Dr Bob Beare Senior Lecturer
Dr Richard Bearman Honorary University Fellow
Beth Beasant Assistant College Manager
Robin Beaumont Postgraduate
Christopher Beckerleg Postgraduate
Mike Bedford Senior Research Fellow
Dr James Bell Research Fellow
Dr Aisha Bello-Dambatta Associate Research Fellow
Professor Mike Belmont Professor in Marine Dynamics
Dr Abdelmalek Benattayallah Senior Experimental Officer
Professor Simon Bending Honorary
Dr Jonathan Bennett Honorary Research Fellow
Professor Mitchell Berger Professor
Silvia Berretta Postgraduate
Simon Berry Postgraduate
Matt Berry Postgraduate
Dr Jacopo Bertolotti Lecturer (Education and Research)
Dr Nicolas Bessolaz Associate Research Fellow
Burhan Bezekci Postgraduate
Dr Josef Bicik Honorary University Fellow
Professor Vadim N Biktashev Professor
Chris Binnie Honorary Visiting Professor
Dr Rachel Birds Interim College Manager
Catherine Bissett College Administrator - Penryn Campus
Samantha Blackburn Administrative Assistant (Exeter Climate Systems)
Dr Edward Blockley Visitor
Dr Christine Bloor Honorary University Fellow
Robin Blundy Computing Development Officer
Dr Mateusz Bocian Associate Research Fellow
Thomas Bointon Postgraduate
Dr Monika Bokori-Brown Research Fellow
Janet Bostick Finance Manager
Marc-Antoine Boucher Postgraduate
Dr Susan Boulton Assistant College Manager - External Relations, Internationalisation and Communication (PROJECTS)
James Bradbury Engineering Specialist-CALM
Martyn Brake Senior Experimental Officer
Elizabeth Brock Postgraduate
Dr Paul Brookbank Associate Research Fellow
Steve Brooks Professor in Mathematics
Sam Broom-Fendley Postgraduate
Alastair Brown Web Marketing Officer
Dr Matthew Browning Lecturer in Astrophysics
James Brownjohn DEng FIStructE FIMechE MASCE Professor of Structural Dynamics
Dr Chris Brunt Lecturer in Astrophysics
Dr Christopher Bryan Lecturer in Sustainable Mining and Minerals Resourcing
Kimberly Bryan Postgraduate
Samuel Buglerlamb Postgraduate
Joanna Bulger Postgraduate
Jason Bullock Postgraduate
Timothy Bunhill Project Administrator - Merific
Tracy Burns Administrator Operations and Systems
Professor David Butler Professor of Water Engineering and Associate Dean for Research
Dr Nigel Byott Senior Lecturer
Cameron Cairns Postgraduate
Jack Campbell Postgraduate
Peter Cantin Honorary University Fellow
Qiong Cao Postgraduate
Arturo Casal Campos Postgraduate
Sakineh Chabi Postgraduate
Professor Gilles Chabrier Professor of Astronomy
Dr Sarah Chadburn Associate Research Fellow
Professor Peter Challenor Professor
Dr Hong Chang Experimental Officer
Helen Chapman Projects Officer
Dr Robin Chapman Senior Lecturer
Norziha Che-Him Postgraduate
Dr Albert (Shiuan-Hung) Chen Senior Research Fellow
Binling Chen Postgraduate
Dr Lejun Chen Research Fellow
Dr Stephen Childe Senior Lecturer
Jo-fai Chow Postgraduate - STREAM project
Dr Jacqueline Christmas Research Fellow
Robin Churchill Postgraduate
Ekrem Cicek
Deniz Cizmeci Postgraduate
Simon Clark Postgraduate
Louise Clark Postgraduate
Emily Clarke Lecturer (Education and Scholarship) - seconded
Emma Clarke Postgraduate
Thomas Clemo Postgraduate
Thomas Clifford Project Engineer
Alexander Clowsley Postgraduate
Dr Daniel Cluff Honorary University Fellow
Dr Rosie Cobley Honorary University Fellow
Richard Cochrane Director of Education and Lecturer (Education and Scholarship) in Renewable Energy
Professor John Coggan Programme Director, MSc Mining Engineering and MSc Applied Geotechnics
Nicholas Cole Workshop Technician
Mat Collins Joint Met Office Chair in Climate Change
David Colridge Physics - Teaching Laboratories (Technical) and Buildings Facilities Lead
Antonella Colucci Postgraduate
Dr Peter Connor Senior Lecturer in Renewable Energy Policy
Dr Thomas Constant Associate Research Fellow
Dr Barrie Cooper Assistant Director of Education (Mathematics & Computer Science) and Senior Lecturer
Dr Jenna Corcoran
Jonathon Cordingley Scientific Cleaner
Duarte Costa Project Manager - Pulse-Brazil
Sharon Costello Deputy Student Services Manager (College) / Team Leader (Student Services - Physics and Medical Imaging)
Dr Andrew Cowley Research Computing Development Officer
Professor Peter Cox Professor - Climate System Dynamics
Dr Monica Craciun Senior Lecturer
Leanne Crawford Senior Research Administrator
Jonathan Cresswell Assistant College Manager - Infrastructure and Technical Services
Jonathan Critchley Administration & Projects Assistant
Alastair Cropp Associate Research Fellow
Zhen Cui Postgraduate
Chloe Cunningham Student Recruitment & Events Officer
Kelly Marie Curtis Postgraduate
Graham Davey Postgraduate
Professor Tom Davies Emeritus Professor
Richard Davies Research Fellow
Carl Davies Postgraduate
Jodie Davies Student Experience Officer
Laura Dawkins Postgraduate
Dr Robert De-Rosa Associate Research Fellow
Adolfo De-Sanctis Postgraduate
Tanapat Deesuwan Associate
Lauren Denton Postgraduate
Chinna Devarapu Postgraduate
Omar Dewidar Postgraduate
Dr Kegong Diao Associate Research Fellow
Slobodan Djordjevic Professor of Hydraulic Engineering
Vistorina Do Cabo Postgraduate
Dr Clare Dobbs Lecturer in Astrophysics
Joseph Dockrey Postgraduate
Dr Simon Dominy Honorary University Fellow
Siyi Dong Postgraduate
Dr Jennifer Dorney Associate Research Fellow
Anne Douglas-Crawford Senior Project Manager
Tanya Downes Research Income Generation Officer
Charles Downing Postgraduate
Chris Downs Postgraduate
Emily Drabek-Maunder Postgraduate
Samuel Draycott Postgraduate - IDCORE
Benjamin Drummond Postgraduate
Dr Ana Duarte-Cabral Associate Research Fellow
Thomas Duckworth Postgraduate
Andrew P Duncan Associate Research Fellow
Christopher Durrant Postgraduate
Sam Durston Postgraduate
Dr Matt E Eames Research Fellow
Sneha Eashwer-Singhraj Postgraduate
Clair Eatherley Student Recruitment and Marketing Assistant
Dr Theo Economou Associate Research Fellow
Russell Edge Magnetic Materials Research Technician
Ryan Edginton Postgraduate
Alan Edmondson College Marketing Manager
Ammar Edress-Mohamed Postgraduate
Professor Christopher Edwards Professor in Control Engineering
Maria Edwards Athena Swan Project Manager
Dr George Efstathiou Associate Research Fellow
Professor Stephen Eichhorn Professor of Materials Science
Mourad Elbouchikhi Postgraduate
Paul Elliott Postgraduate
Aiman Elragig Postgraduate
Dr Mark Errington Honorary Research Assistant
Claire Esau Postgraduate
Professor Ken Evans Dean of College
Jessica Evans Fundraising Manager
Kirsty Evans Student Services Administrator
Joshua Everett Computing Apprentice
Professor Richard Everson Professor of Machine Learning
Matthew Eyre Postgraduate
Bjoern Fabritius Postgraduate
Dr Raziyeh Farmani Senior Lecturer
Ian Faulks Senior Experimental Officer - Renewable Energy & Geotechnics
Dr Adam Feldman Lecturer (Education and Scholarship) in Renewable Energy
Dr Angus Ferraro Associate Research Fellow
Samantha Ferrett Postgraduate
Dr Christopher Ferro Senior Lecturer in Statistics
Dr Gareth Few Associate Research Fellow
Professor Mike Field Honorary Visiting Professor
Dr Jonathan Fieldsend Lecturer
Dr Ewan Finlayson Senior Experimental Officer
Jayne Fishenden Clinical Tutor
Dr Robert Fitzpatrick Experimental Officer - Minerals Processing
Dr Katharine Fitzpatrick Administrator (Vibration Engineering Section)
Imogen Fletcher Postgraduate
Dr Paul Folan Lecturer (Education and Scholarship)
Jack Ford Apprentice
Chris Forrest Computing Development Officer
Dr Patrick Foster Mine Manager and Senior Lecturer in Mining Engineering
Dr Stavroula Foteinopoulou Lecturer in Electromagnetic Materials
Dr Claire Foullon Proleptic Senior Lecturer - STFC Advanced Fellow in Heliophysics
Professor Pierre Friedlingstein Chair, Mathematical Modelling of Climate Systems
Peter Frost Part Time Geology Technician
Dr Guangtao Fu Senior Lecturer
Leanne Fullwood Postgraduate
Dr Antony Galton Reader
Dr Choon How Gan Associate Research Fellow
Miriam Garcia Postgraduate
Dr Benjamin Gardner Associate Research Fellow
Dr Natalie Garrett Research Fellow in Biophotonics
Joanne Garrett Postgraduate
Dr Mulualem Gebreslassie Associate Research Fellow
Martin Gentile Postgraduate
Dr Christopher Geroux Associate Research Fellow
Peter Gerry Technician
Dr Oana Ghita Senior Lecturer and Deputy Director of Exeter Advanced Technologies (X-AT)
Dr Adrian Ghita Associate Research Fellow
Michael Gibson Postgraduate
Christine Gifford EU Project Officer
Professor Andrew Gilbert Professor
Professor Orazio Giustolisi Honorary University Fellow
Professor Hylke J Glass Rio Tinto Professor of Mining and Minerals Engineering and Programme Director, MSc Mineral Resource Management
Dr Edvard Glücksman Associate Research Fellow
Jacky Goddard Postgraduate
Dr Thomas Goffrey Associate Research Fellow
Petre Gologan Postgraduate
Dr Diego Gomez Lecturer
Dr Marc Goodfellow Lecturer
Rhys Goodhead Associate Research Fellow
Tessa Gordelier Postgraduate
Anthony Granville Postgraduate
Angela Gray Clinical Tutor - Radiology (seconded)
Anthony Gray Postgraduate - IDCORE
Ellen Green Research Technician
Dr Stephen Green Lecturer (Education and Scholarship)
Harry Green Postgraduate
Dr Demelza Green Lecturer (Education and Scholarship)
Tom Greenwood Business Engagement & Administration
David Gregory Special Services Technician
Joseph Grima Honorary University Fellow
Professor Roger Grimshaw Honorary Visiting Professor
Dr Margriet Groenendijk Associate Research Fellow
Shenan Grossberg Postgraduate
Michael Guerault Postgraduate
Dr Michele Guidolin Associate Research Fellow
Dr Chris Guiver Associate Research Fellow
Rita Gupta Research Fellow
Dr Martha Hall Equipment Asset Register Assistant
Aveen Hameed Associate Research Fellow
Dr Michael Hammond Research Fellow
Dr Liang Hao Senior Lecturer - Materials
Jon Hardwick Associate Research Fellow
Julie (Jules) Hargreaves HR Advisor
Violette Harnois Associate Research Fellow
Dr Timothy Harper Honorary University Fellow
Dr Anna Biagi Harper Associate Research Fellow
Professor Tim Harries Associate Professor in Astronomy
Louise Harris Assistant College Manager - Education
Magnus Harrold Postgraduate - IDCORE
Professor William Harvey Honorary Visiting Professor
Dr Adeel Hashmi Associate Research Fellow
Dr Jennifer Hatchell Lecturer in Astrophysics
David Haverson Postgraduate - IDCORE
Lucy Hawkins Client Relations Officer
Thomas Haworth Postgraduate
Hasan Hayat Postgraduate
Martyn Haywood Lecturer (Education and Scholarship) in Renewable Energy
Professor Jim Haywood Professor of Atmospheric Science
Dr Naihui He Associate Research Fellow
Mark Heath Experimental Officer
Holly Hellier EMPS HR Business Partner
Professor Euan Hendry Associate Professor
Lilo Henke Postgraduate (Geography)
Professor John Henshall Honorary University Fellow
Sarah Henson Administration Assistant - Student Services
Dr Jacqueline Herbert Teaching Assistant
Professor Richard Herrington Honorary Visiting Professor
Professor Stephen Hesselbo Professor of Geology
David Hester Marie Curie Intra-European Fellowship (Research Fellow)
Daniel Hewson Postgraduate
Jake Hibberd Student Experience Officer
Professor Alastair Hibbins Associate Professor in Metamaterial Physics
Professor Robert J Hicken Professor of Condensed Matter Physics
Oliver Higbee Postgraduate
Trefor Hillas Postgraduate
Matthew Hilling Computing Development Officer
Jane Hindle Quality Assurance Administrator
Yuta Hino Honorary Research Assistant
Dr Justin Hinshelwood Lecturer (Education and Scholarship)
Mary Hinton Business Technology Specialist
Clare Hobbs Postgraduate
Dr Robert Hodgson Honorary University Fellow
Lou Hogger Student Services Administrator
Thomas Holding Postgraduate
Dr Mark Holland Senior Lecturer
Jenny Holley Clinical Tutor - Radiology
Dr Patrick Hook Honorary University Fellow
Dr Bill Hooper Associate
Dr Ian Hooper Research Fellow
Dr Susan Hopkins Associate Lecturer (Education and Scholarship)
Samuel Hornett Doctoral Prize Fellowship in Physics
Dr David Horsell Lecturer in Physics
Dr Simon Horsley Research Fellow
Jamie Horsley Assistant College Manager - Cornwall
Professor Gino Hrkac Associate Professor
Dr Juntong Huang Associate Research Fellow
David Hudson Associate Research Fellow
Dr Emma Hudson Associate Research Fellow
Sam Hughes Lecturer in Surveying
Kev Hughes Postgraduate
Alastair (Ali) Humphrey Postgraduate
Dr Alasdair Hunter Associate Research Fellow
Mohammed Hussain Postgraduate
Ahmed Hussein Postgraduate
Wa'El Hussien Postgraduate
Hugo Hutt Postgraduate
Giuseppe Imburgia Centre for Water Systems Visitor
Professor John Inkson Emeritus Professor of Theoretical Physics
Alexis Ioannidis Associate Research Fellow
Dr Ingeborg Iping-Petterson Associate Research Fellow
Arshan Iqbal Postgraduate
Walid Issa Postgraduate
Shekwonyadu Iyakwari Postgraduate
Dr Omar Jamil Honorary University Fellow
Akbar Javadi Professor of Geotechnical Engineering
Isuru Jayasinghe Associate Research Fellow
Professor Kip Jeffrey First Quantum Minerals Professor of Mining Education
Lijun Jiang Visitor
Dr Lars Johanning Academic Lead & Senior Lecturer in Renewable Energy
Matthew Johns Associate Lecturer
Professor Barrie Johnson Honorary Visiting Professor
Dr Glenis Johnston Lecturer (Education and Scholarship)
Dr Henri Johnston Lecturer
Professor Ian Jolliffe Honorary Visiting Professor
Samuel Jones Postgraduate
Professor Robert Jones Emeritus Professor
Deborah Jones Clinical Tutor (Education and Scholarship)
Anthony Jones Postgraduate
Gareth Jones Postgraduate
Professor Christopher K R T Jones Professor
Hilary Jordan Operations & Systems Manager
Dr Tim Jupp Lecturer
Mark Kaczmarek Mine Technician
Konstantinos Kakoudakis Postgraduate
Atul Kamath Associate Research Fellow
Professor Zoran Kapelan Professor
Vasileios Karakonstantis Postgraduate
Ampea Karikari-Boateng Postgraduate - IDCORE
Dr Iva Kavcic Associate Research Fellow
Dora Kavecsanszki Postgraduate
Dr Paul Keatley Research Fellow
Dr Edward Keedwell Senior Lecturer
Dr Gareth Kennedy Lecturer in Mining Engineering
Professor Nasser Khalili Honorary Visiting Professor
Matthana Khangkhamano Postgraduate
Louisa King Administrator - Centre for Water Systems and WISE doctoral training centre
Ian Kirby Postgraduate
Dr Karen Knapp Senior Lecturer (Education and Research)
Dr Krisztian Kohary Lecturer
Dr Dali Kong Associate Research Fellow
Dr Ki Young Koo Lecturer
Varun Kothamachu Postgraduate
Dr Stefan Kraus Lecturer in Astrophysics
Dr Prakash Kripakaran Lecturer
Roland Kromanis Postgraduate
Dr Volodymyr Kruglyak Senior Lecturer
Professor Wojtek Krzanowski Emeritus Professor
Ibrahim Kucukkoc Postgraduate
Bram Kuijper Research Fellow
Dr Frank Kwasniok Senior Lecturer
Lester Kwiatkowski Postgraduate
Derek Lambert Electronics Laboratory Technician
Dr F Hugo Lambert Senior Lecturer
Quentin Lambert MSc by Research in Computer Science
Ryan Langdon Postgraduate
Professor Andreas Langer Professor
Dr Daniel Lash Research Fellow
Dr Lorreta Lawton Associate Research Fellow
Deborah Lee Administrative Assistant
Karen Lenton Executive Support Officer
Anna Lewandowska Associate Research Fellow
Benjamin Lewis Postgraduate
Qiang Li Associate Research Fellow
Dr Penglei Li Associate Research Fellow
Pengcheng Li Visiting Postgraduate
Dr Xiaohong Li Lecturer (Education & Research)
Euijeong Lim Postgraduate
Congping Lin Research Fellow
Dr Ruisheng Lin Research Fellow
Dr Liangxu Lin Research Fellow
Dr Kate Littler Lecturer (Education and Research) in Geology
Cheng Liu Postgraduate
Stephanie Lloyd Postgraduate
Dr Gavin Rhys Lloyd Honorary University Fellow
Cheng Long Senior Research Administrator
Dr Pablo Loren-Aguilar Associate Research Fellow
Professor Bernd Lottermoser Professor of Environmental Geochemistry
Thomas Loughran Postgraduate
Ruth Lovelock Postgraduate
Edward Loye Associate Research Fellow and Postgraduate
Dr Catherine Luke Associate Research Fellow
Zhihai Luo Postgraduate
Dr Isaac Luxmoore Senior Research Fellow
Aileen MacGregor Lecturer (Education and Scholarship)
John Macadam Lecturer in Geology
Dr Frederick Macgregor Associate Research Fellow
Saeed Mahar Postgraduate
Laureline Mahe Postgraduate
Nathan Mahlmeister Postgraduate
Herman Mahmoud Postgraduate
Marina Maier Postgraduate
Dr Florent Malavelle Associate Research Fellow
Professor Tapas Mallick Professor in Renewable Energy
Dr James Manners Honorary University Fellow
Katy Manning Centre for Alternative Materials and Remanufacturing Technologies (CALMARE) Administration and Marketing Officer
Dr Jessica Mansfield Research Fellow
Dr Gihan Marasingha Lecturer (Education and Scholarship)
Dr Eros Mariani Lecturer
Professor Ole Mark Visiting Professor
Maria Marklove Postgraduate
Dr Arnaud Marmier Senior Lecturer
Lachlan Marnham Postgraduate
Gabriel Marsh Postgraduate - IDCORE
Jenni Marshall Executive PA to Dean
Dr Maria Rosaria Marsico Lecturer Structural Engineering
Marco Marta Postgraduate
Alejandro Marti Donati Early Stage Research Fellow
Rebecca Martin Postgraduate - IDCORE
Dr Carlos Martinez-Ortiz Associate Research Fellow
Dr Joanne Mason Lecturer
Julie Mason Research & Finance Administrator
Dr Jacques Masson Associate Research Fellow
Dr Raphael Matelon Research Fellow
Dr Sean Matt Senior Lecturer
Dr Ed Maunder Honorary Fellow
Dr Nathan Mayne Research Fellow
Feysal Abdul Aziz Mayow Postgraduate
Sue McAnulla Senior Lecturer (Education and Scholarship)
Dr Dominic McCarthy Teaching Fellow
Kent McClymont Associate Research Fellow
Paul McCutchion Commercial Manager - CALMARE
Luke McDonald Postgraduates
Dylan McFarlane Associate Research Fellow
Linda McIlwraith Exeter Climate Systems Research Administrator & Exeter Mathematics School Outreach Officer
Dr Andrew McLauchlin Research Fellow
Dr Andrew McLeod Associate Research Fellow
James McNaughton International Recruitment Manager
Lucy McTaminey Postgraduate
Sarita McVicar-Wright Postgraduate
John Meakin Stores Technician
Dr Jude Meakin Lecturer (Education and Research)
Robert Meertens Lecturer (Education and Scholarship)
Dr Nina Meinzer Associate Research Fellow
Stephen Mellor Postgraduate
Peter Melville-Shreeve Postgraduate
Dr Thomas Melvin Honorary University Fellow
Professor Fayyaz Ali Memon Associate Professor
Thomas Mendlik Visitor
Fanlin Meng Sanitas Fellow
Dr Lewis Meyer Senior lecturer in Mining Engineering
Gregory Meyers Postgraduate
Wang Miao Postgraduate
Leonardo Micheli Postgraduate
Rostislav Mikhaylovskiy Postgraduate
Professor Dean Millar Honorary Visiting Professor
Julie Mills Senior Lecturer (Education and Scholarship)
James Milton Postgraduate
Professor Geyong Min Chair in High Performance Computing and Networking
Professor John Mitchell Honorary Visiting Professor
(Thomas) Andrew Mitchell Research Fellow
Dr Paul Mitchell Honorary University Fellow
Keith Mitchell Postgraduate (part-time)
Dr Rhiannon Mitchell-Thomas Research Fellow
Dr Julian Moger Senior Lecturer in Biological Physics
Dr Kourosh Moghadam Associate Research Fellow
Haidar Mohamad Postgraduate
Mohamed Mohamed-Hatta Postgraduate
Ummu Atiqah Mohd Roslan Postgraduate
Stuart Monk Business Engagement Specialist
Ian Moon Laboratory Technician
Dr Charlie Moon Programme Director MSc Mining Geology
Jonathan Moore Postgraduate
Dr Kathryn Moore BGS Lecturer in Critical and Green Technology Metals
Dr Alberto Moraglio Lecturer
Kim Moreton Lecturer
Dr Catherine Morfopoulos Associate Research Fellow
Dr Mark Morley Associate Research Fellow
Evangelos Mouchos Postgraduate
Dr Markus Mueller Lecturer
Caroline Muggridge Head of College Finance
Seith Mugume Postgraduate
Anusha Mujumdar Postgraduate
Asmuliardi Muluk Postgraduate
Alasdair Murray Postgraduate
Guillermo Murray-Tortarolo Postgraduate
Kirsty Mushing Systems & Operations Administrator
Dr Venkata Nagareddy Associate Research Fellow
Noushin Najjari Postgraduate
Dr Jayakrupakar Nallala Associate Research Fellow
Atchara Namburi Postgraduate
Reza Naseri-Karim-Vand Postgraduate
Professor Geoffrey Nash Professor of Engineering Physics
Professor Tim Naylor Norman Lockyer Professor of Astrophysics
Professor David Newman Associate Professor
Christopher Newton Postgraduate
Dr Thang Nguyen Associate Research Fellow
Professor Robin John Nicholas Professor
Kate Nicholls External Relations & Communications Officer (secondment)
Denis Nikiforov Postgraduate
Dr Nikolay Nikolov Associate Research Fellow
Jie Niu Visiting postgraduate
Matthew Nixon Postgraduate
Anthony Norton Director, Centre for Energy and the Environment
Dr Sara Nunez-Sanchez Research Fellow
Dr Steve Donald Nyawako Research Fellow
Ken O'Brien Lecturer (Education and Scholarship); Programme Leader (Renewable Energy)
Sophie O'Callaghan Business Engagement Specialist (Energy and Environment)
Robert O'Neale Research Computing Support Officer
Dr Feodor Ogrin Senior Lecturer
Natalia Ogrina Finance Administration Assistant
Isaac Okeya Postgraduate
Cally Oldershaw Research Fellow
Carla Oliveira Visiting Postgraduate
Professor Gustaf Olsson Honorary visitor
Alberto Perez Ortiz Postgraduate - IDCORE
Joe Osborne Postgraduate
Nathan Owen Postgraduate
Dr Prathyush P Menon Lecturer
Fiona Pac-Soo Research Manager
Dr Federica Pacifico Associate Research Fellow
Dr Christopher Page Honorary University Fellow
Alireza Pakgohar Postgraduate
Dr Bharani Chandra Kumar Pakki Associate Research Fellow
Rachel Palfrey Lecturer (Education and Scholarship)
Andrew Palmer Computing Development Officer
Dr Derek Palmer Honorary University Fellow
Luke Palmer Associate Research Fellow
Dr Francesca Palombo Lecturer in Biomedical Spectroscopy
Dr Emily Paremain Project Manager CliMathNet
David Parish Project Manager
Laura Parke Postgraduate
Professor Derek Partridge Professor Emeritus
Daniel Parvaz Postgraduate
Dr Richard Pascoe Director of Education and Senior Lecturer in Minerals Engineering
Dr Denise Pascoe Associate Research Fellow
Professor Aleksandar Pavic Professor of Vibration Engineering
Christopher Pearce Postgraduate
Alexander Pearce Postgraduate
Stephen Pendray Senior Geology Technician
John Penman Postgraduate
Christophe Pennel Postgraduate (part-time)
Roger Perrett Electronics & Teaching Lab Team Lead
Dr Alexis Perry Associate Research Fellow
Dr Gueorgui Petkov Research Fellow
Dr Peter Petrov Senior Lecturer
Davide Pettinato Student Experience Assistant
Alexander Pettitt Postgraduate
Dr Thomas Philbin Lecturer
Matthew Philpott Postgraduate
Dr Joe Pickles Senior Technician
Ajit Pillai Postgraduate - IDCORE
Professor Robert Pine Emeritus Professor of Geotechnical Engineering
Dr Duncan Pirrie Consultant Lecturer in Geology and Honorary Research Fellow
Svetlana Pitts-Yushchenko Postgraduate
Dr Annette Plaut Senior Lecturer
Dr Olga Podvigina Honorary University Fellow
Dmitry Polyushkin Postgraduate
Professor Robert Pond Honorary University Fellow
Professor Frédéric Pont Professor of Planetary Science
Timothy Poole Postgraduate
Karen Pope Finance Officer
Professor Mikhail (Misha) Portnoi Associate Professor
Dr Caroline Pouya Research Fellow
Dr Jane Pratt Research Fellow
Katya Pyatkova Postgraduate
Wei Qi Visitor
Alma Rahat Postgraduate
Helen Rance Associate Research Fellow
Nina Raoult Postgraduate
Dr Mario Recker Associate Professor in Applied Mathematics
Trevor Reece Technician
Jon Rees Postgraduate
Zheng (Cindy) Ren Postgraduate
Jeanne-Rose Renee Postgraduate
Ramon (Moncho) Rey-Raposo Postgraduate
Professor Paul Reynolds Professor of Structural Dynamics and Control
Debbie Riches Senior Lecturer (Education and Scholarship)
George Ricketts Apprentice
Paul Ritchie Postgraduate
Asmi Rizvi Postgraduate
Thomas Roach Postgraduate
Liz Roberts College Research Administrator (PGR)
Chris Roberts Visiting researcher
Victor Robin Postgraduate
Dr Ana Rodrigues Lecturer
Dr Gavyn Rollinson Experimental Officer (Lab Manager), CSM Analytical Lab
Dr Michele Romano KTP Associate
Dr Daniel Roper Associate Research Fellow
Stephen Rose Educational Technology and E-Innovation Manager
Denise Ross Systems & Operations Administrator
Dr David Rosseinsky Emeritus Professor
Dr Davood Rouholamin Associate Research Fellow
Dr John Rowe Senior Experimental Officer
Andrew Rowson Associate Research Fellow
Dr Indrani Roy Research Fellow
Emma Royle Alumni Relations Officer
Tingwen Ruan Postgraduate
Damian Rumble Postgraduates
Professor Saverio Russo Associate Professor
Ildar Sadreev Postgraduate
Arjaree Saengsathien Postgraduate
Dr Lalita Saharan Associate Research Fellow
Professor Mohamed Saidi Associate Professor
Felix Sainsbury-Martinez Postgraduate
Muhammad Sajid Postgraduate
James Salter Postgraduates
Professor J Roy Sambles Professor of Experimental Physics
Claudio Sanchez Postgraduate
Dr Steven Sandbach Associate Research Fellow
Lisa Sandercock Student Services Support
Philip Sansom Associate Research Fellow
Dr Nabin Sarmah Research Fellow
Barbara Sarri Postgraduate
Graham Saunders Computing Development Officer
Dr Luke Savage Senior Research Fellow
Professor Dragan Savic (FREng, FICE, FCIWEM, FIWA, CEng) Professor of Hydroinformatics and Head of Engineering
Terrie Sawyer Associate Research Fellow
William Sayers Postgraduate
Helmut Schmidt Associate Research Fellow
Professor Peter Scott Professor Emeritus of Industrial Geology
Dr James Screen Lecturer
Dr Nazmi Sellami Associate Research Fellow
Dr Nikolaos Semaltianos Associate Research Fellow
Darryl Sergison Postgraduate
Pat Sessford PhD student
Dr Neil Sewell Honorary University Fellow
Efran Shahabpoor Associate Research Fellow
Dr Robin Shail Senior Lecturer in Geology; Undergraduate Geology Programmes Director; Assistant Director of Education
Katie Shanks Postgraduate
Shivangi Sharma Postgraduate
Dr Leigh Shelford Associate Research Fellow
Jo Shepherd Senior Administrator (Student Support)
Richard Shepherd Associate Research Fellow
Edward Shorthouse Postgraduate
Dr Yat-Tarng (Tommy) Shyng Associate Research Fellow
Dr Andrey V Shytov Lecturer
Baxter Sichone Postgraduate
Mark Siddorn Postgraduate
Andrew Sidwell Postgraduate
Dr Jan Sieber Lecturer
Dr Stefan Siegert Research Fellow
Dr Pawel Sierocinski Associate Research Fellow
Shay Sigafoos Research Manager
Bethany Simons Postgraduate
Martin Simpson Electronics Technician
Dr David Sing Senior Lecturer in Astrophysics
Dr Baljinder Singh Honorary Fellow
Dr John Sleep Physics
Dr Mike Sloan Honorary University Fellow
Dr Piotr Slowinski Associate Research Fellow
Michael Smailes Postgraduate - IDCORE
Professor Mark Smethurst Honorary Visiting Professor
Professor Christopher Smith Associate Professor
Keith Smith Technician
Dr Helen C M Smith Lecturer (Education & Research) in Renewable Energy
Dr Christopher Smith Honorary University Fellow
Professor Christian Soeller Chair in Physical Cell Biology
Professor Andrew Soward FRS Professor
Malcolm Spence XRF & XRD Technician
Jem Squires Receptionist
Professor Gyaneshwar Srivastava Professor of Theoretical Condensed Matter Physics
Rayko Stantchev Postgraduate
Timothy Starkey Postgraduate
Tomas Stary Postgraduate
Professor Douglas Stead Honorary Visiting Professor
Professor David B. Stephenson Chair in the Statistical Modelling of Weather and Climate
Dr Ross Stickland Lecturer in Geology and Honorary University Fellow
Professor Nick Stone Professor of Biomedical Imaging and Biosensing
Svetoslav Stoykov Postgraduate
Dr Sharon Strawbridge Senior Lecturer (Education and Scholarship)
Thomas Strike Electronics Apprentice
Tom Sturges Postgraduate
Dr Senthilarasu Sundaram Lecturer (Education & Research)
Jelena Sundukova Postgraduate
Christine Sweetapple Postgraduate
Dr Gavin Tabor Senior Lecturer
Dr Asif Tahir Lecturer (Education & Research)
Rebecca Takeda-Frost Employability & Widening Participation Assistant
Dr Rudolf Tange Lecturer
Emma Taylor Recruitment and Events Officer
Renata Tedeschi Visitor
Professor John Terry Professor in Biomedical Modelling
Dr Alexandre Teulle Associate Research Fellow
Kulchamai Thienkarochanakul Postgraduate
Dr Philipp Thies Lecturer (Education and Research) in Renewable Energy
Carol Thomas Research Administrator & PGR Administrator EMPS Cornwall
Kate Thomas External Relations Project Officer
Jemma Thompson Building Receptionist
Ben Thompson Resource Geologist, KTP Associate
Professor John Thuburn Professor
Kunyapat Thummavichai Associate Research Fellow
Dr Richard William Foulkes Thurley Honorary University Fellow
Dr Michael Tildesley Senior Lecturer in Applied Mathematics
Dr Colin Torney Lecturer in Mathematics
Professor Stuart Townley Professor in Applied Mathematics
Joseph Townsend Postgraduate
David Tranter Associate Research Fellow
Benjamin Tremain Postgraduate
Dr Pascal Tremblin Associate Research Fellow
Nicolas Triantafilidis Postgraduate
Rachel Trimble Postgraduate
Professor Krasimira Tsaneva-Atanasova Associate Professor
Archil Tsiskaridze Research Fellow
Natalie Turner Project Officer
Michael Tyler Postgraduate
Sharon Uren Senior Analytical Technician
Linda Urlu X-AT Finance Manager
Dr Demet Usanmaz Research Fellow
Dr Alan Usher Reader in Physics
Rob Valkass Postgraduate
Professor Geoffrey Vallis Professor
Dr Lydia Vamvakeridou-Lyroudia Senior Research Fellow
Dr Eleanor Van Veen Research Fellow SETARMS
Lesley Van-Der-Merwe Assistant Finance Administrator
Maryke Vandervelde Part Time Technician
Martha Vardaki Postgraduate
Dr Andrew Vickers Dynamic Marine Component Test Facility Manager
Dr Renato Vitolo Honorary University Fellow
Professor Peter Vukusic Professor of BioPhotonics
Professor Peter Vámos Emeritus Professor
Dr Khurram Wadee Senior Lecturer
Hannah Wakeford Postgraduate
Dr David Wakeling Lecturer
Dr David Walker Associate Research Fellow
Dr Jamie Walker Lecturer
Professor Frances Wall Associate Professor in Applied Mineralogy
Finlay Wallace Postgraduate - IDCORE
Professor Godfrey Walters Professor Emeritus
Qi Wang Postgraduate
Dr Yuan Wang Associate Research Fellow
Nannan Wang Associate Research Fellow
Dr Chun Wang Associate Research Fellow
Haozhe Wang Postgraduate
Dr Sarah Ward Business Engagement Manager
Ben Ward Postgraduate
Gareth Ward Postgraduate
Benjamin Wareham Associate Research Fellow
Neil Warren Associate Research Fellow - Centre for Business and Climate Solutions
Rachel Warren Postgraduate
Dr David Watkins Lecturer in Hydrogeology
Denise Watts Finance Administrator
Emma Way Administrative Officer (Astrophysics Group)
Dr Lesley Wears Senior Experimental Officer
Matt Wears Mechanical Workshop Supervisor
Dr Dominique Wehenkel Associate Research Fellow
Dr Sam Weller Research Fellow
Yan Wen Postgraduate
Nikki-Ann Wensley Associate Research Fellow
Alexander West Postgraduate (part-time)
Dr Andrew Wetherelt Programme Director and Senior Lecturer for BEng Mining Engineering
Gillian Whaites Clinical Tutor (sedonded)
Alex Whatley Associate Research Fellow Operation Manager & RKT
Andrew Wheadon Postgraduate
Paul Wheeler Senior Lecturer in Mining
Kevyn White Mechanical Technician
Dr Sebastian Wieczorek Senior Lecturer
Paul R Wilkins Group Technician
Laurie Wilkinson Postgraduate - IDCORE
Dr Charles D H Williams Senior Lecturer
Fiona Williams Administrative Assistant (Student Support)
David (Gus) Williams Mine Captain, Holmans Test Mine
Robin Williams Postgraduate
Nicholas Williams Associate Research Fellow
Dr Ben Williamson Senior Lecturer in Applied Mineralogy
Dr Daniel Williamson Lecturer
Matthew Willson Postgraduate
Victoria Wilson Research Manager
Paul Anthony Wilson Postgraduate
Tom Wilson Postgraduate
Samuel Windsor Postgraduate
Professor Beth Wingate Professor
C Peter Winlove Professor of Biophysics
Wessel Woldman Postgraduate
Dr Zena Wood Senior Lecturer
Michael Wood Associate Research Fellow
Neill Wood Programme Director for MSc Surveying and Land/Environmental Management
Professor Nigel Wood Honorary Visiting Professor
Adam Woodgate Special Services Technician
Matthaus Woolard MSc by Research in Computer Science
Claire Woollacott Postgraduate
Professor Anthony Wragg Emeritus Professor
Professor C. David Wright Professor of Electronic Engineering - Leader Functional Materials Research Theme
Professor Adrian F G Wyatt Emeritus Professor
Dr Zhoutian Xi Business Materials Specialist
Dr Yongde Xia Lecturer in Functional Materials
Chen Yaling Visitor
Dr Chunze Yan Associate Research Fellow
Dr Xiaoyu Yan Lecturer in Renewable Energy
Professor Fuzi Yang Visiting Professor
Zhuxian Yang Associate Research Fellow
Amir Bijan Yasrebi Postgraduate
Bahareh Yazdani Postgraduate
Dr Celal Yelgel
Dr Ovgu Ceyda Yelgel
Claire Yelland CSM Association Secretary, CSM Alumni & Merchandise
Dr Yiming Ying Lecturer
Professor Philippe Young Professor
Dr Ben Youngman Research Fellow
Azzam Younus Postgraduate
Wei Yu Postgraduate
James Yule Mechanical Technician
Sahand Zanjani-Pour Postgraduate
Professor David Zhang Professor of Manufacturing Systems
Professor Keke Zhang Professor
Professor Shaowei Zhang Professor
Dr Guanhua Zhang Associate Research Fellow
Professor Yanqiu Zhu Chair of Functional Materials
Professor Meiling Zhu Chair in Mechanical Engineering
Dr Jovisa Zunic Senior Lecturer
Google+