All Staff

Here we feature profiles of all staff members from Renewable Energy. Please refer to the Professional Services staff list for College-wide support staff.

Jump to:

Academic staff

Dr Mohammad Abusara Senior Lecturer in Renewable Energy
Dr Ian Ashton Lecturer in Offshore Technology
Richard Cochrane Director of Education and Senior Lecturer
Dr Peter Connor Senior Lecturer in Renewable Energy Policy
Dr Adam Feldman Senior Lecturer (Education & Scholarship)
Dr Justin Hinshelwood Senior Lecturer (Education and Scholarship)
Dr Kev Hughes Lecturer in Renewable Energy
Professor Lars Johanning Professor of Ocean Technology
Dr Xiaohong Li Senior Lecturer in Energy Storage
Professor Tapas Mallick Professor & Chair in Clean Technologies
Dr Helen C M Smith Senior Lecturer in Renewable Energy
Dr Senthilarasu Sundaram Lecturer (Education & Research)
Dr Asif Tahir Lecturer (Education & Research)
Dr Philipp Thies Senior Lecturer (Education and Research) in Renewable Energy
Dr Xiaoyu Yan Senior Lecturer in Energy and Environment

Research staff

Dr Mohammad Mahdi Abaei Post doctoral Research Fellow
Dr Nu Rhahida Arini Research Fellow
Dr Hasan Baig Research Fellow
Dr George Crossley Post doctoral Research Associate
Laurence Fahrni Post doctoral Research Associate
Dr Oscar Fitch-Roy Research Fellow
Dr Aritra Ghosh Associate Research Fellow
Dr Tessa Gordelier Research Fellow
Dr Peter Halswell Project Engineer
Jon Hardwick Associate Research Fellow - Postgraduate
Dr Magnus Harrold Research Fellow
Dr Essam Hussain Post Doctoral Research Fellow
Faryal Khalid Postdoctoral Research Associate - Postgraduate
Dr Sourav Khanna Research Fellow
Michael Kings Post doctoral Research Associate
Dr Victor Kouloumpis Postdoctoral Research Fellow
Dr Jamie Luxmoore Research Fellow
Dr Ed Mackay Research Fellow
Hisham Mahmood Research Fellow
Dr George Matthew Post doctoral Research Associate
Dr Ajit C Pillai Research Fellow
Vikki Reid Graduate Research Assistant
Dr Kyle Roskilly Industrial Impact Fellow
Dr Sam Weller Research Fellow
Dr Aleksandra Zawalna-Geer Research Fellow
Dr Hantao Zhou Post doctoral Research Fellow

Postgraduates

Atta Ajayebi Postgraduate
Bandar Alfaifi Postgraduate
Khawaja Haider Ali Post Graduate
Adrian Allen Postgraduate
Steven Allsop Postgraduate IDCORE
Hameed Alrashidi Postgraduate
Enrico Anderlini Postgraduate IDCORE
Raffaello Antonutti Postgraduate - IDCORE
Claire Canning Postgraduate IDCORE
Edmund Chan Postgraduate
Yusuf Chanchangi Postgraduate
Robert Clayton Postgraduate IDCORE
Richard Cochrane Director of Education and Senior Lecturer
Joseph Day Postgraduate
Samuel Draycott Postgraduate - IDCORE
Leah Barker Ewart Postgraduate IDCORE
Anna Feichtner Postgraduate
Ciaran Frost Postgraduate IDCORE
Anthony Granville Postgraduate
Anthony Gray Postgraduate - IDCORE
Marco Sepulveda Gutierriez Postgraduate IDCORE
Jon Hardwick Associate Research Fellow - Postgraduate
David Haverson Postgraduate - IDCORE
Abdulmohsin Hemaida Postgraduate
Ampea Karikari-Boateng Postgraduate - IDCORE
Faryal Khalid Postdoctoral Research Associate - Postgraduate
Adeline Loh Postgraduate
Gabriel Marsh Postgraduate - IDCORE
Marco Marta Postgraduate
Rebecca Martin Postgraduate - IDCORE
Scott McKirdy Postgraduate IDCORE
James Miller Postgraduate
Donald Noble Postgraduate IDCORE
Alberto Perez Ortiz Postgraduate - IDCORE
Govinder Pawar Postgraduate
Alice Perrett Postgraduate
Yang Qu Postgraduate
Simon Reynolds Postgraduate IDCORE
Giovanni Rinaldi Postgraduate
Prabhakaran Selvaraj Postgraduate
Sunny Shah Postgraduate IDCORE
Katie Shanks Postgraduate
Shivangi Sharma Postgraduate
Marvin Barivure Sigalo Postgraduate
Idris Hamood Salim Al Siyabi Postgraduate
Michael Smailes Postgraduate - IDCORE
Rachael Smith Postgraduate
Emily Stebbings Postgraduate
Lucy Tilsley Postgraduate
David Trudgeon Postgraduate
Habib Ullah Postgraduate
Finlay Wallace Postgraduate - IDCORE
Jodi Walsh Postgraduate
Laurie Wilkinson Postgraduate - IDCORE
Flora Xanthaki Postgraduate

Honorary staff

Professor Tim Fox Visiting Professor

Professional services staff

Robin Blundy Computing Development Officer
Dr David Raymond Marine Operations Technician
Lesley Robinson ICE Project Administrator
Brian Stretton Engineering Technician
James Yule Mechanical Technician