Engineering staff

Here we feature profiles of staff members from Engineering. Please refer to the College Professional Services staff list for Professional Services staff.

Jump to:

Academic and research staff

Dr Sangaralingam Ahilan Research Fellow
Dr Mohammad Akrami Lecturer in Mechanical Engineering
Dr Arseny (Senya) Alexeev Research Fellow
Dr Halim Alwi Lecturer
Dr Iddo Amit Associate Research Fellow
Vincent (Wai Kei) Ao Graduate Research Assistant
Dr Yat-Yin Au Research Fellow
Dr Mustafa Aziz Senior Lecturer
Dr Kate Baker Research Fellow
Dr Anna Baldycheva Assistant Professor- Lecturer in 2D Optoelectronic Materials
Dr James Beard Associate Research Fellow
Professor Mike Belmont Professor in Marine Dynamics
Dr Silvia Berretta Research Fellow
Professor James Brownjohn Professor of Structural Dynamics
Professor David Butler FREng Professor of Water Engineering
Dr Sean Carroll Senior Lecturer in Structural Engineering
Dr Albert (Shiuan-Hung) Chen Senior Research Fellow
Dr Lejun Chen Research Fellow
Dr Binling Chen Postdoctoral Research Fellow
Dr Junning Chen Lecturer (E&R)
Dr Zheng Jun Chew Research Fellow
Dr Corrina Cory Lecturer (Education and Scholarship)
Professor Monica Craciun Professor in Nanoscience and Nanotechnology
Prarthana Vadegadde Dakappa Research Fellow
Dr Mohan Dasari Postdoctoral Research Fellow
Richard Davies Research Fellow
Professor Slobodan Djordjevic Professor of Hydraulic Engineering
Dr Tim Dodwell Senior Lecturer in Engineering Mathematics
Dr Onur Duzgol Postdoctoral Research Associate
Dr Matt Eames Senior Lecturer
Dr Mohsen Ebrahimi Rive Engineer | Associate Research Fellow | Physical Modeller
Professor Christopher Edwards Professor in Control Engineering
Samuel Erland Postdoctoral Research Associate
Professor Ken Evans Dean of College
Dr Barry Evans Research Fellow
Professor Raziyeh Farmani Associate Professor
Professor Guangtao Fu Associate Professor
Professor Oana Ghita Professor in Materials and Manufacturing and Deputy Director of Exeter Technologies Group
Dr Michael Gibson Flood Risk Software Developer and Modeller (KTP As
Dr Zoltan J Gombos Postdoctoral Research Fellow
Shenan Grossberg Postdoctoral Research Fellow
Bingyong Guo
Dr Senthil Gurusamy Postdoctoral Research Fellow
Matthew Harvey Graduate Research Assistant
Naihui He Lecturer
Dr Timothy Holsgrove Lecturer
Professor Gino Hrkac Personal Chair in Applied theoretical and computational Solid-State Physics
Dr Emma Hudson Associate Research Fellow
Professor Akbar Javadi Professor of Geotechnical Engineering
Helena Mala Jetmarova Associate Research Fellow
Matthew Johns Associate Research Fellow
Dr Recep Kahraman Research Fellow
Professor Zoran Kapelan Professor
Mehdi Khoury Research Fellow
Dr Ki Young Koo Lecturer
Dr Ievgeniia Kovalska Postdoctoral Research Fellow
Dr Prakash Kripakaran Senior Lecturer
Dr Yang Kuang Postdoctoral Research Fellow
Dr Daniel Lash Senior Research Fellow
Qiang Li Postdoctoral Research Fellow
Dr Yang Liu Lecturer
Dr Julian Londono Monsalve Lecturer in Mechanical Engineering (E&R)
Dr Isaac Luxmoore Lecturer in Nanophotonics
Aileen MacGregor Lecturer (Education and Scholarship)
Dr Ralph Malein Postdoctoral Research Fellow
Dr Maria Rosaria Marsico Senior Lecturer Structural Engineering PhD, SFHEA, SFASPIRE, RIBA Chair, Chartered Architect
Professor Fayyaz Ali Memon Associate Professor
(Thomas) Andrew Mitchell Research Fellow
Ogaday Willers Moore Early Stage Researcher
Dr Mark Morley Honorary Senior Research Fellow
Simon Moulds
Dr David Moxey Lecturer in Engineering (E&R)
Dr V. Karthik Nagareddy Research Fellow
Professor Geoffrey Nash Director of Natural Sciences, Professor of Engineering Physics
Dr Ana Neves Lecturer in Materials Engineering
Anthony Norton Director, Centre for Energy and the Environment
Dr Oluwafunmilola Ola Research Fellow
Dr Evangelos Papatheou Lecturer
Professor Aleksandar Pavic Professor of Vibration Engineering
Namphung Peimyoo Associate Research Fellow
Alison D. Prior Postgraduate
Professor Paul Reynolds Professor of Structural Dynamics and Control
Dr Andrew Roberts Postdoctoral Research Fellow
Andrew Rowson Research Fellow
Dr Seyed M. Sadr Postdoctoral Research Fellow
Dr Luke Savage Senior Research Fellow
Professor Dragan Savic FREng Professor of Hydroinformatics
Dr Dong-Wook Shin Associate Research Fellow
Dr Yat-Tarng (Tommy) Shyng Research Fellow
Professor Christopher Smith Associate Professor
Dr Sam Stevens Lecturer (E&S)
Dr Voicu Ion Sucala Senior Lecturer in Engineering Management
Dr Chris Sweetapple Associate Research Fellow
Professor Gavin Tabor Associate Professor
Kunyapat Thummavichai Associate Research Fellow
Dr Lydia Vamvakeridou-Lyroudia Senior Research Fellow
Dr Raffaele Vinai Lecturer in Civil Engineering
Shruti Virgincar
Dr Khurram Wadee Senior Lecturer
Nannan Wang Associate Research Fellow
Ying Wang
Dr Liuqing Wang Postdoctoral Research Fellow
Dr Sarah Ward Senior Research Fellow
Freddie Withers Postdoctoral Research Fellow
Michael Wood Postgraduate
Professor C. David Wright Professor of Electronic Engineering - Leader Functional Materials Research Theme
Dr Yongde Xia Lecturer in Functional Materials
Dr Zhuxian Yang Associate Research Fellow
Dr Miying Yang Lecturer in Engineering Management (E&R)
Dr Bahareh Yazdani Postdoctoral Research Fellow
Professor Philippe Young Professor
Dr Baris Yuce Lecturer in Engineering Management (E&R)
Professor David Zhang Professor of Manufacturing Systems
Professor Shaowei Zhang Professor
Professor Yanqiu Zhu Chair of Functional Materials
Professor Meiling Zhu Chair in Mechanical Engineering
Dr Dibin Zhu Lecturer in Energy Harvesting and Power Management

Postgraduates

Mohammed A Y Abdallah Postgraduate (Part time)
Masitah Abu-Kassim Postgraduate
Atheer F. Al-Anbaki Postgraduate
Ammar Al-Shahrablee Postgraduate
Mai Aldhaheri Postgraduate
Cristina Alexandru
Iman Alharsha Postgraduate
Hamza Alsalla Postgraduate
Ousha Alshamsi Postgraduate
Priscila Barros Ramalho Alves
Benjamin Ash Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Biniam Ashagre Postgraduate
Josie Ashe PhD researcher (WISE CDT)
Adam Azenic Postgraduate
Tobias Bachmann Postgraduate
Ke Bao Postgraduate
Andy Barnes
Luiza Benedetti Postgraduate
Matt Berry Postgraduate
David Birt
Luke Blades Postgraduate
Jamie Brown
Kimberly Bryan Postgraduate
Sarah Bunney Postgraduate
Erick Burgos Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Santiago García-Cuevas Carrillo Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Aisawan Chankarn Postgraduate
Yu Chen Postgraduate
Thomas Clifford
Elisa Coraggio
Laicong Deng Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Mahdieh Dibaj Postgraduate
Dimitar Dimov PhD Student
Sabrina Draude
Hamdy Elsayed Postgraduate
Joaquin Faneca Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Karen Faulkner Postgraduate
William Ferguson Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Matteo Gemignani
Emanuele Gemo Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Giulia Giani
Márcio Santos Goncalves
James Graves Postgraduate
Matthew Griffey Postgraduate
Shenan Grossberg Postgraduate
Dr Hasan Hayat Associate Research Fellow (now at SPECIFIC, Swansea)
Miguel Headley Postgraduate
Oliver Higbee Postgraduate
Ben Hogan Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Zheng Huang Postgraduate
Max Hubbard
Mian Zahid Hussain Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Wa'El Hussien Postgraduate
Salmatta Abiodun Ibrahim
Nor Hanifawati Inai Postgraduate
Will Ingram PhD Student
Arshan Iqbal Postgraduate
Gabor Isai Postgraduate
Bernardas Jankauskas Postgraduate
Jose Alfonso Jimenez Capilla Postgraduate
Konstantinos Kakoudakis Postgraduate
Prince Khatri
Ahmed Khattab Postgraduate
Vasilis Koukoravas
Jalil Kwad Postgraduate
Elizabeth Lawson
Catherine Leech
Qiang Li Postgraduate
Cheng Liu Postgraduate
Harry Liu
Pengyuan Lu Postgraduate
Davood Mahdavian Postgraduate
Nathan Mahlmeister Postgraduate
Herman Mahmoud Postgraduate
Nefeli Makrygianni
Lucy Massie
Conor McKeever Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Fatimah Md Radzai Postgraduate
Peter Melville-Shreeve Postgraduate
Fanlin Meng Sanitas Fellow
Kishan Menghrajani Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Gregory Meyers Postgraduate Researcher
Federica Michelotti
Martin Middleton Postgraduate
Olivia Milton-Thompson Postgraduate
Abdinassir Mogeh Postgraduate
Ahmed S. Mohammed Postgraduate
Bastien Moliere Postgraduate
Joe Morgan Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Zandy Muhammad Postgraduate
Stephanie Muller
Asmuliardi Muluk Postgraduate
Josh Myrans Postgraduate - Water Informatics DTP
Reza Naseri-Karim-Vand Postgraduate
Ali Nassr Postgraduate
Eirini Nikoloudi
Toby Octon Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Nsikak Mitchel Offiong
Camilla Owens Postgraduate
Pablo Martinez Pancorbo Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2016)
Michael Partridge Postgraduate
Mubarak Patel Postgraduate
Jack Paterson Postgraduate
Christophe Pennel Postgraduate (part-time)
Jess Penny
Alison D. Prior Postgraduate
David Pritchard Postgraduate
David Pryce Postgraduate
Katya Pyatkova Postgraduate
Jorge Pérez-Aracil
Gopika Rajan Postgraduate Reseracher
Bikash Ranabhat
Zheng (Cindy) Ren Postgraduate
Matthew Riella Postgraduate
David Rivera Tapia University of Exeter
Asmi Rizvi Postgraduate
Thomas Roach Postgraduate
Tingwen Ruan Postgraduate
Carlota Ruiz De Galarreta Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Anhad Sandhu Postgraduate
Deborah Shackleton
Cheng Shi Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Evangelos Sideris
Kondwani Simukonda Postgraduate
Connor Skelland
Sophocles Sophocleous Postgraduate - STREAM IDC
Damian Staszek Postgraduate
Bert Swart
Rana Sabouni Tabari University of Exeter
Tanveer Ahmad Tabish Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2014)
Kulchamai Thienkarochanakul Postgraduate
Kunyapat Thummavichai Associate Research Fellow
Elías Torres Alonso Postgraduate
Liam Trimby Postgraduate Researcher (Metamaterials CDT 2015)
Scott Tuddenham Postgraduate
Florent Vandekerkoeve Postgraduate
Paula Arce Vicente
Liam Vile
Zara Visanji
Korinus Waimbo Postgraduate
Nannan Wang Associate Research Fellow
James Webber Postgraduate - Water Informatics DTP
Laura Wignall Postgraduate
Paul Wills Postgraduate
Maria Xenochristou PhD Researcher
Yan Xu Postgraduate
Rodrigo Yupanqui
Zhi Zhang

Honorary staff

Dr Matthew Baker Associate Lecturer
Professor Ian Barker Visiting Professor
Dr Kourosh Behzadian Honorary Research Fellow
Dr Josef Bicik Honorary University Fellow
Chris Binnie Honorary Visiting Professor
Dr Rosie Cobley Honorary University Fellow
Dr Enrico Creaco Honorary Senior Research Fellow
Professor Tom Davies Emeritus Professor
Professor Christina Doyle Honorary Professor
Professor Orazio Giustolisi Honorary University Fellow
Dr Joseph Grima Honorary Professor
Dr Timothy Harper Honorary University Fellow
Dr Robert Hodgson Honorary University Fellow
Farhad Huseynov Visitor
Dr James Lau Honorary Research Fellow
Dr Ed Maunder Honorary Fellow
Dr Wayne Miller Honorary University Fellow
Professor Robert Pond Honorary University Fellow
Dr Michele Romano Honorary Research Fellow
Rong Tang
Professor Zoran Vojinovic Honorary University Professor
Jan Vreeburg Visiting Professor
Professor Godfrey Walters Professor Emeritus
Professor Anthony Wragg Emeritus Professor
Dr Amir Bijan Yasrebi Honorary Research Fellow
Xueping Zhu

Technical Services staff

Dr Peter Armitage Electronics Technician / lab manager
James Bassitt Vibration Engineering Section Experimental Officer
Jordanna Broom Apprentice Mechanical/Manufacturing
Dr Hong Chang Imaging Suite Manager / Experimental Officer
Nick Cole Workshop Technician
David Colridge Physics - Teaching Laboratories (Technical) and Buildings Facilities Lead
Russell Edge Research Technician
Dr Ellen Green Unit of Activity Manager Biophysics
Dave Gregory Engineering Workshop Manager
Martin Guille Mechanical Workshop Technician
Esme Hart Infrastructure and Projects Officer
Clive Innes Workshop Technician
Siobhan Kelley Lab Technician
Derek Lambert Electronics Laboratory Technician
Maria Manoussaka Lab Assistant
Ian Moon Laboratory Technician
Roger Perrett Electronics & Teaching Lab Team Lead
Tracy Reeves Bio/ Nat Sci Subject Lead
George Ricketts Research Technician (CDT 1)
James Rutley Apprentice Mechanical/Manufacturing
Peter Savage Research Technician CDT (Metamaterials)
Richard Taylor Stores Technician
Ashley White Apprentice Mechanical/Manufacturing
Paul R Wilkins Group Technician
Adam Woodgate Special Services Technician
Julian Yates Laboratory Technician